TYP: a1

4. edycja Energa Sailing Cup zakończona

poniedziałek, 1 sierpnia 2016
Informacja prasowa
Po raz czwarty na wodach Zatoki Gdańskiej spotkali się najlepsi polscy żeglarze w klasie Optimist. Podczas finałowych regat z cyklu Energa Sailing Cup walczyli o udział w programie wspierania młodych talentów i wartościowe stypendia. To najważniejszy moment kompleksowego projektu żeglarskiego realizowanego przez Grupę Energa i Polski Związek Żeglarski. Wśród dziewcząt triumfowała Pola Dzik z Yacht Klubu Polskiego w Gdyni a najlepszy w kategorii chłopców okazał się Filip Miłoszewski z UKS Barnim Goleniów.Cykl regat Energa Sailng Cup to jedno z trzech najważniejszych wydarzeń w ramach programu Energa Sailing. Oprócz zawodów, w których udział bierze ponad 100-osobowa grupa najlepszych w kraju nastoletnich zawodników w klasie Optimist, obejmuje on również zajęcia żeglarskie dla dzieci oraz wsparcie żeglarskiej reprezentacji Polski - Energa Sailing Team Poland. W ciągu czterech edycji w programie Energa Sailing uczestniczyło ponad 4 tysiące dzieci z całej Polski, a dzięki dodatkowemu zaangażowaniu Ministerstwa Sportu
i Turystyki 13 tysięcy uczniów szkół podstawowych weźmie w tym roku udział w bezpłatnych lekcjach żeglarstwa.

- Choć uczestnicy Energa Sailing Cup dopiero zaczynają przygodę z poważnym żeglowaniem, nie brakuje im zaangażowania i determinacji. Nasi adepci są w światowej czołówce klasy Optimist, reprezentując Polskę na Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata - mówi Maciej Szafran, Trener Główny ds. Rozwoju i Upowszechniania Żeglarstwa PZŻ. - Wysoki poziom rywalizacji sprawia, że nawet najmłodsi zawodnicy muszą wykazywać się profesjonalizmem. To dzięki edukacyjnemu programowi Energa Sailing mamy tak silną grupę młodych talentów, które już teraz odnoszą międzynarodowe sukcesy. Dlatego z tym większą ciekawością przyglądamy się tegorocznym finalistom Energa Sailing Cup.

Sopocki Wielki Finał Energa Sailing Cup jest zwieńczeniem cyklu regat eliminacyjnych rozegranych w Pucku, Gdyni, Dziwnowie, Giżycku i Charzykowach, w których adepci żeglarstwa rywalizowali o punkty w klasyfikacji generalnej. Do startu w pobliżu sopockiego molo zakwalifikowało się 40 zawodniczek i zawodników. Stawką regat były stypendia na zakup sprzętu sportowego. Czterech najlepszych zawodników w klasyfikacji generalnej, którzy zmieniają klasę na wyższą, otrzymało jednorazowe stypendia na zakup sprzętu o wartości 15 tys. zł a dziesięciu kolejnych – od 1 tys. do 6 tys. zł. tych. Wszyscy natomiast dołączyli do programu Energa Sailing Junior Team, w ramach którego będą przez trzy lata otrzymywać miesięczne stypendia ufundowane przez Grupę Energa.

Po bardzo dobrych i równym występie triumfatorem finałowych regat w Sopocie, jak i całego tegorocznego cyklu Energa Sailing Cup został Filip Miłoszewski. Pierwszą pozycję wśród dziewcząt obroniła natomiast Pola Dzik. Podium zawodów uzupełniły kolejno reprezentantki MOS Dwójka Warszawa - Klara Sobczak i Zofia Korsak oraz Igor Kuczys z MKŻ Arka Gdynia i Jakub Gołębiowski z SSW MOS Iława. Drugie i trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej ESC 2016 zajęli odpowiednio czwarty na mecie regat w Sopocie, Patryk Kosmalski z ChKŻ Chojnice i Igor Kuczys.

Po zakończeniu zmagań na scenie amfiteatru na Placu Zdrojowym w Sopocie zwycięzcy odebrali stypendia na zakup sprzętu sportowego. Dwoje najlepszych dziewcząt i chłopców, zmieniających klasę Optimist na wyższą otrzymało czeki o wartości 15 000 złotych. Byli to: Gabriela Czapska z KS Spójnia Warszawa i Zofia Korsak oraz Sławomir Kapałka z Yacht Klubu Polskiego w Gdyni i Jakub Gołębiowski. Nagrodzono również 10 najlepszych młodych żeglarek i żeglarzy w klasyfikacji generalnej cyklu, którzy odebrali czeki na sumę od 1 000 do 6 000 złotych. Cała czternastka natomiast dołączyła do grupy stypendystów Energa Sailing Junior Team i została objęta programem wsparcia żeglarskich talentów. W jego ramach będą otrzymywać comiesięczne, progresywne stypendium, pomagające im w rozwijaniu sportowej kariery. Szczegółowe wyniki finałowych regat Energa Sailing Cup dostępne są na stronie internetowej http://2016.sailingnet.pl/energa/results.html

- Zarówno dla zawodników, jak i dla nas Wielki Finał Energa Sailing Cup jest ważnym wydarzeniem – mówi Przemysław Piesiewicz, Wiceprezes Zarządu Grupy Energa. - To prawdziwy żeglarski festiwal, którego celem, oprócz wyłonienia sportowych talentów, jest przede wszystkim zachęcenie dzieci i młodzieży do dalszego rozwoju. Właśnie poprzez pokazanie żeglarstwa od jak najciekawszej, najbardziej atrakcyjnej strony, chcemy dać młodym ludziom impuls do działania i do uprawiania tej dyscypliny sportu. Pamiętajmy, że żeglarstwo to nie tylko przygoda i kontakt z naturą, ale też lekcja życiowych wartości.

Energa Sailing jest częścią Energa Sport - projektu Grupy Energa, adresowanego do dzieci i młodzieży szkolnej, związanego z programem społecznej odpowiedzialności biznesu Energa dla Ciebie. Jego celem jest popularyzacja aktywności sportowej wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów oraz odkrywanie sportowych talentów poprzez cykl szkoleń i zawodów sportowych w dyscyplinach: koszykówka (Energa Basket Cup), lekkoatletyka (Energa Athletic Cup), i żeglarstwo (Energa Sailing).
Tagi: Energa Sailing Cup, regaty, Optimist
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 April

Bruno Peyron na "Commodore Explorer" zakończył w Breście rejs dookoła świata z wynikiem 79 dni.
wtorek, 20 kwietnia 1993
Na rynku wydawczniczym ukazał się pierwszym numer magazynu "Yachting World".
piątek, 20 kwietnia 1894