TYP: a1

Wychowawczy plaskacz od ośmiornicy

środa, 21 lipca 2021
Hanka Ciężadło

Głowonogi to niesamowite stwory. Niektóre z nich znacznie przewyższają inteligencją wiele zwierzęcych gwiazd, takich jak delfiny czy nawet szympansy. Nic zatem dziwnego, że takie łebskie mięczaki potrafią współpracować z innymi morskimi gatunkami - a kiedy tamte nie sprawują się, jak należy, dostają od ośmiornicy malowniczego plaskacza macką.

Wespół w zespół

Uczeni już kilkadziesiąt lat temu zaobserwowali, że ośmiornice oraz ryby potrafią aktywnie współpracować podczas polowania. Taka kooperacja znacznie zwiększa szanse na schwytanie odpowiedniej ilości smacznych kąsków, a przy tym powoduje, że procedura zdobywania pożywienia przebiega szybciej, sprawniej i przynosi więcej frajdy (oczywiście nie ofiarom). Krótko mówiąc, wejście w spółkę bardzo się opłaca.

Warto jednak podkreślić, że nawet najinteligentniejsze gatunki ryb morskich nie są nawet w połowie tak mądre i przebiegłe, jak ośmiornice. Krótko mówiąc – wiadomo, kto w tym tandemie jest mózgiem całego przedsięwzięcia.

Ej, ryba, zachowuj się!

Niestety w świecie zwierząt, podobnie jak u ludzi, zdarzają się leserzy, nieudacznicy i inne pasożyty. Kiedy zatem któraś  z ryb biorących udział w zbiorowym polowaniu wykaże tak godną pożałowania postawę, zostaje pouczona o niestosowności swojego zachowania. Ośmiornica podpływa i bezpardonowo wymierza jej coś na kształt siarczystego uderzenia w policzek. Dzięki temu międzygatunkowa kooperacja może być kontynuowana, a cwaniak chcący skorzystać z cudzego wysiłku poznaje swoje miejsce w szeregu.

Takie zachowanie opisał szczegółowo Eduardo Sampaio, doktorant z Uniwersytetu w Lizbonie, współpracujący też Instytutem Zachowania Zwierząt Maxa Plancka. Badał on współpracę pomiędzy ośmiornicami Octopus cyanea  oraz kilkoma gatunkami ryb i wielokrotnie był świadkiem strofowania ich przez głowonogi. „Widząc to po raz pierwszy, zacząłem się śmiać i prawie zadławiłem się automatem oddechowym”, opowiada doktorant. Jego zdaniem, takie zachowanie ma nie tylko trzymać ryby w ryzach, ale też „wychowywać je”, ucząc określonego zachowania na poczet przyszłych polowań. Wygląda więc na to, że ośmiornice pełnią w oceanach ważną rolę pedagogiczną. Kiedy na nasz talerz trafi dobrze wychowana ryba, wiadomo już, komu powinniśmy być za to wdzięczni. 

 

Tagi: ośmiornica, ryba, inteligencja, zachowanie, ciekawostki
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 June

Wodowanie nowego trimarana "IDEC" dla Francisa Joyona.
wtorek, 19 czerwca 2007
Rehabilitacja Mariusza Zaruskiego.
poniedziałek, 19 czerwca 1989
Blisko Salcombe Harbour wchodzi na mieliznę "Herzogin Cecile".
piątek, 19 czerwca 1936
Na redzie portu gdyńskiego stanął, zakupiony ze składek społeczeństwa żaglowiec "Dar Pomorza".
czwartek, 19 czerwca 1930
Urodziła się Teresa Remiszewska-Damsz, była pierwszą Polką, a czwartą kobietą na świecie, która samotnie przepłynęła Atlantyk. W 1972 r. wzięła udział w regatach OSTAR, wcześniej odbyła pierwszy samotny rejs po Bałtyku na s/y "Zenit".
wtorek, 19 czerwca 1928
W holenderskiej stoczni GM Muller zwodowano trzymasztowy szkuner "Vlissingen", późniejszą "Iskrę", statek szkolny Polskiej Marynarki Wojennej.
wtorek, 19 czerwca 1917
Nieopodal Bacon Island Bar na mieliznę wchodzi "Flying Cloud".
piątek, 19 czerwca 1874
Wodowanie "Sovereign of the Seas" - największego klipra zbudowanego przez J. W. Griffithsa i McKaya - słynnych budowniczych kliprów herbacianych.
sobota, 19 czerwca 1852