TYP: a1

Podwodne muzeum

piątek, 13 maja 2016
Redakcja/MF
Będąc na Lanzarote koniecznie musicie odwiedzić to muzeum. Jest tylko jeden warunek – żeby obejrzeć ekspozycję, trzeba… zanurkować, bowiem znajduje się ona w morzu na głębokości ok. 15 metrów.„Museo Atlantico”, znajdujące się u wybrzeży miejscowości Playa Blanca na Lanzarote (Wyspy Kanaryjskie) to pierwsze podwodne muzeum Europy. Na projekt władze Wysp Kanaryjskich przeznaczyły ok. 700 tys. euro, spodziewając się dzięki niemu znaczącego wzrostu liczby turystów. I trzeba przyznać, że pierwsi zwiedzający nie kryją swojego zachwytu, choć na razie oglądać można ok. 60 obiektów. Docelowo ma być ich 400 a prace zakończą się w 2017 roku. Jak zapewnia autor – figury maja przetrwać 300 lat.

Autorem instalacji jest artysta Jason deCaires Taylor, brytyjski rzeźbiarz i fotograf i zapalony nurek – jego prace można oglądać m. in. w meksykańskim Cancun. Same instalacje nawiązują do problemów współczesnego świata, pokazują zagrożenia dla oceanów, ich fauny i flory. Jedną z najgłośniej omawianych prac z „Museo Atlantico” jest „Tratwa z Lampedusy”, nawiązująca do słynnego obrazu „Tratwa Meduzy”. Praca ma zwracać uwagę na bierność społeczeństwa wobec dramatu uchodźców, dostających się drogą morska do Europy.
Tagi: Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie, muzeum, nurkowanie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 July

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877