TYP: a1

Dron do zbierania... wielorybich smarków

wtorek, 28 czerwca 2022
Hanka Ciężadło

Naukowcy to szczególny rodzaj ludzi, dlatego ich myśli często krążą ścieżkami, o jakich zwykłym śmiertelnikom nawet się nie śniło. I bardzo dobrze – kto „normalny” wpadłby na to, by zbierać smarki wieloryba? Okazuje się jednak, że jest to bardzo dobra, nieinwazyjna metoda badań. I że przyznanie projektowi Ig Nobla (takiej obciachowej nagrody za najgłupszy wynalazek) było jednak odrobinę krzywdzące.

Jak to ma działać?

Dron do smarków, czyli SnotBot, w zasadzie przypomina takie „normalne” latające zabawki. Idea polega na tym, że jest on wyposażony w szalki Petriego, na których zbierają się wielorybie gluty. Ich pobranie nie jest wcale proste: trzeba bowiem namierzyć walenia i czekać, aż będzie uprzejmy wypuścić z nosa (czyli tej dziury, którą ma na głowie) fontannę cieczy. Tak, cieczy – bo warto uświadomić sobie, że to nie jest sama woda.

Wieloryb musi oczyścić nos za każdym razem, kiedy chce nabrać powietrza. Jest zatem sporo okazji, by pobrać próbki jego śpików. I to doskonała wiadomość, bo za pierwszym razem wcale nie musi się udać. Pozostaje jednak pytanie, po co komu wielorybie smarki?

Skarbnica wiedzy

Jak podkreślają specjaliści, wydzielina z wielorybiego nosa to niezwykle bogate źródło danych na temat zwierzaka. Dzięki analizie tego, co zbiorą SnotBoty, można zbadać między innymi DNA wieloryba, a także dowiedzieć się, czy przypadkiem nie jest on chory, zdenerwowany albo w ciąży. Próbki dostarczają też informacji na temat stanu środowiska, w jakim waleń pływa i poluje oraz - pośrednio - umożliwiają śledzenie kierunków i prędkości rozchodzenia się zanieczyszczeń.

Pobieranie smarków dronem jest skuteczną, a przy tym stosunkowo tanią metodą badawczą, dzięki której możemy dowiedzieć się więcej o tych niesamowitych zwierzętach, jakimi są ssaki morskie. Co jednak najważniejsze, takie drony praktycznie nie przeszkadzają wielorybom w codziennym życiu. Jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej projektu, na 700 podejść w celu pobrania próbek, zarejestrowano zaledwie 3 reakcje walenia na zbliżającego się drona. Krótko mówiąc, zwierzęta zwykle je ignorują. Albo nie chcą nam robić przykrości.

Tagi: ciekawostki, wieloryb, waleń, smarki, fontanna, dron, nauka
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 August

Na "Nord IV" Andrzej Urbańczyk, w ramach przygotowań do rejsu dookoła świata, wyruszył w próbny rejs na trasie San Francisco, Hawaje i z powrotem
wtorek, 17 sierpnia 1982
W wyniku wcześniejszego zakotwiczenia w zatoce położonej w północnej części Wyspy Niedźwiedziej, a następnie dragowania kotwicy, s/y "Otago" wszedł na skały, doznał poważnych uszkodzeń kadłuba, a po ściągnięciu ze skał zatonął
wtorek, 17 sierpnia 1976
Ze Świnoujścia do Jamestown na uroczystości 350.lecia osadnictwa w Stanach Zjednoczonych wyruszył s/y "Joseph Conrad" pod dowództwem Kpt. Bogdana Dacko (oficerami w tym pierwszym polskim rejsie po odwilży 1956 r. byli znani później kapitanowie - Jerzy Sze
niedziela, 17 sierpnia 1958