TYP: a1

Chudy pingwin w Australii

środa, 13 listopada 2024
Hanka Ciężadło

Sympatyczne ptaszyska raczej nie słyną ze smukłej figury – najwyraźniej jednak ta zasada nie dotyczy celebrytów. Pingwin, jakiego odnaleziono na jednej z australijskich plaż, był niezmiernie wychudzony, ale za to zyskał sławę w Internetach i miejsce w historii: pierwszy raz zdarzyło się bowiem, by nielot z Antarktydy znalazł się tak daleko od domu.

Rekordzista

Ptak, który wzbudził tak duże zainteresowanie mediów i naukowców, należy do pingwinów cesarskich. Wyróżniają się one spośród pingwiniej ferajny słusznym wzrostem (mogą osiągać nawet 130 cm wysokości) oraz faktem, że są endemitami: występują wyłącznie na Antarktydzie… no chyba że któryś z nich zapędzi się nieco dalej.

W przypadku naszego bohatera „nieco dalej” oznaczało jakieś trzy tysiące kilometrów. Znaleziono go, kiedy dreptał sobie spokojnie wśród ludzi na plaży nieopodal miasta Denmark, w południowo-zachodniej Australii.

Hej koledzy!

Ptaszysku nadano imię Gus. Pingwin jest bardzo przyjacielsko nastawiony względem ludzi – surferzy, którzy zobaczyli go jako pierwsi, przyznają, że Gus sam do nich przydreptał. Widzieli go jeszcze w wodzie, ale na początku nie rozpoznali, że to pingwin – kiedy pływał, myśleli, że to kolejny ptak morski. Dopiero kiedy wyszedł na brzeg, zobaczyli, z jakim gatunkiem mają do czynienia.

Aaron Fowler, jeden z surferów, ma nawet własną teorię na temat tego, co skłoniło Gusa do zaprzyjaźnienia się z ludźmi; zdaniem Aarona, on i jego koledzy, ubrani w czarne, mokre kombinezony, mogli przypominać pingwinowi przedstawicieli jego własnego gatunku.   

Chudzinka

Pingwinem zajęli się ludzie z lokalnego wydziału Bioróżnorodności Australii Zachodniej; okazało się, że ptak był bardzo wychudzony – ważył około 23 kilogramów, co stanowi mniej więcej połowę wagi dorosłego przedstawiciela jego gatunku.

Specjaliści dbają o niego, jak mogą – zapewniają mu rozmaite wygody, łącznie z opryskiwaniem pingwina chłodną mgiełką, by lepiej zniósł australijską aurę. Liczą, że dzięki ich staraniom szybko wróci do formy. Jak przyznają, nie mają pojęcia, dlaczego ptak zdecydował się na pokonanie tak długiej drogi przez morze. Nie wiedzą też, czy i kiedy uda się go przywrócić naturze – w końcu do domu ma szmat drogi, a na Antarktydzie nie czeka na niego komitet powitalny.

 

Tagi: pingwin, Australia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971