TYP: a1

Australia nie bawi się w półśrodki…

poniedziałek, 3 marca 2025
Hanka Ciężadło

ABF, czyli australijski siły graniczne (Australian Boraer Force), zauważyły dwie indonezyjskie jednostki prowadzące nielegalne połowy w rejonie Terytorium Północnego. W efekcie sprawnej akcji pograniczników rybacy zostali schwytani, towar przejęty, a łodzie - spalone. A teraz wyobraźmy sobie coś takiego w Europie…

Dlaczego tak drastycznie?

Puszczanie z dymem statków prowadzących nielegalne połowy wydaje się ranić nasze wrażliwe sumienia, ale prawda jest taka, że przestępcy doskonale wiedzieli, dokąd płyną i kogo mają zamiar okraść. Obywatele Indonezji od dawna uprawiają ten proceder (ostatnimi czasy poszerzając działalność o przemyt nielegalnych imigrantów), wiedząc, że rdzenni mieszkańcy Australii mają niewielkie możliwości zatrzymania ich, a siły rządowe nie są w stanie być wszędzie.

Jednostki, o jakich mowa, zostały przejęte podczas w okolicy miejscowości Maningrida. Miejsce było wybrane nieprzypadkowo – jest to niewielka wioska, niemająca nawet połączenia lądowego z resztą kraju. Gęstość zaludnienia jest w tamtym regionie bardzo mała, służby mają do upilnowania rozległy teren, a więc szansa, że ktoś zauważy nielegalne połowy, była bardzo niewielka – ale nie zerowa.

Czujne oko Aborygena…

Kiedy aborygeńscy strażnicy zauważyli obce statki, zawiadomili ABF. Jak już wiemy, obie jednostki poszły z dymem – zgodnie z australijskim prawem, tego rodzaju statki mają zostać zniszczone na morzu. Oczywiście spalono tylko łodzie – obsługujący je ludzie zostali zatrzymani przez straż graniczną, a ich sprzęt rybacki oraz cały nielegalny połów – skonfiskowany. Indonezyjczycy, zanim doszło do interwencji BF, zdołali złowić 1200 kg ogórków morskich.

Jak powiedział dowódca jednostki komandor Griffin: „ ABF jest oddane reagowaniu na każdy raport o nielegalnym, zagranicznym połowie ryb na Terytorium Północnym”. Straż graniczna podziękowała też aborygeńskim strażnikom za współprace, podkreślając, że „niepowtarzalna i szczegółowa wiedza, jaką posiadają rdzenne grupy strażników oraz tradycyjni właściciele i opiekunowie jest nieoceniona w naszych wysiłkach na rzecz ochrony naszych granic”.

 

Tagi: Australia, Indonezja, nielegalne połowy
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 lipca

Francis Joyon na trimaranie "IDEC" bije rekord dobowej żeglugi z wynikiem 543 Mm (22,62 węzły).
poniedziałek, 4 lipca 2005
"Dar Pomorza" kończy służbę i zostaje przekazany do Centralnego Muzeum Morskiego, odtąd pełni rolę muzeum.
niedziela, 4 lipca 1982
W Gdańsku odbyła się ceremonia podniesienia bandery na żaglowcu "Dar Młodzieży".
niedziela, 4 lipca 1982
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs Kapitan Zbigniew Puchalski na s/y "Miranda".
piątek, 4 lipca 1980
W Szczecinie został zwodowany jacht "Polonez", na którym Kapitan Krzysztof Baranowski startował w regatach OSTAR i później odbył rejs dookoła świata.
niedziela, 4 lipca 1971
Na "Zjawie III" zamyka okołoziemską pętlę Władysław Wagner, stając się pierwszym polskim żeglarzem, który płynął świat pod żaglami.
wtorek, 4 lipca 1939