TYP: a1

Chcesz być szczęśliwy — przeprowadź się do Gdyni

środa, 14 września 2022
Hanka Ciężadło

Ewentualnie do Gdańska. Takie wnioski można wysnuć z plebiscytu przeprowadzonego niedawno przez jeden z polskich serwisów obrotu nieruchomościami. Okazuje się, że to właśnie w Gdyni mieszkają najszczęśliwsi Polacy. Gdańsk zajął w tym rankingu zaszczytne drugie miejsce.

Jak wyglądało badanie?

Poziom zadowolenia z życia mieszkańców różnych miast oceniano w piętnastostopniowej skali uwzgledniającej różne aspekty. Gdynia uzyskała najwyższy wynik – było to 4,03 pkt, Gdańsk – 3,96 pkt, a taki na przykład Kraków, gdzie mieści się siedziba naszego portalu – tylko 3,69 pkt.

W plebiscycie wzięło udział 35 tysięcy respondentów. Czy to dużo? To zależy: sama tylko populacja zwycięskiej Gdyni liczy 244 000 mieszkańców (stan na koniec ubiegłego roku), co stawia ją na dwunastym miejscu w Polsce. Prym dzierży oczywiście Warszawa, gdzie mieszka już niemal milion osiemset tysięcy osób. W tym kontekście trudno uznać 35 tys. za reprezentatywną próbkę. Mimo wszystko pierwsze miejsce zawsze cieszy. Przyjrzyjmy się zatem, co sprawia, że mieszkańcy nadmorskich miast uważają się za tak szczęśliwych?

„Morza szum, ptaków śpiew...”

… złota plaża pośród drzew. Możliwość oglądania morza z okna z pewnością pozytywnie wpływa na samopoczucie. Najważniejszym czynnikiem determinuącym poczucie szczęścia nie były jednak okoliczności przyrody, ale komunikacja miejska – tak przynajmniej uznało 39% ankietowanych. Środowisko naturalne znalazło się na drugim miejscu. Największą uciążliwością obniżającą poziom satysfakcji z życia okazały się natomiast koszty życia.

Czy zatem Gdynia to rzeczywiście najlepsze miasto do życia w Polsce? Nie nam to oceniać. Coś jednak musi być na rzeczy, bo to nie pierwszy raz, gdy zajmuje ona czołowe lokaty w podobnych zestawieniach. Przypomnijmy, że Gdynia wygrywała już w 2011, 2013 i 2015 roku w rankingach organizowanych przez Radę Monitoringu Społecznego.

Warto też nadmienić, że jest to miasto, które może poszczycić się największą liczba słonecznych dni w roku. Nie oznacza to, że jest tam najcieplej (bo nie jest). Fakt, że słońce wychodzi zza chmur częściej, niż w innych lokalizacjach, może jednak mieć pewien wpływ na poziom optymizmu. I tego się trzymajmy, pozdrawiając mieszkańców wybrzeża z zasnutego chmurami południa Polski. 

Tagi: Gdynia, szczęście, morze, Bałtyk, badanie, ranking, ciekawostki
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 June

"Club Med" bije rekord trasy Kadyks - San Salvador z wynikiem 10 dni, 14 godzin, 54 minuty, 43 sekundy (15,3 w). Poprzedni rekord należał do katamarana "Jet Services V" Serge Madeca.
niedziela, 18 czerwca 2000
rozpoczęły się 6. etapowe regaty, w których startowało 81 jachtów, 163 żeglarzy. W klasie Finn wygrał Czesław Marchaj, a sędzią regat był Bolesław Kowalski.
piątek, 18 czerwca 1954
Na łodzi o długości 9 m nazwanej "Great Western" amerykański rybak Howard Blackburn, wcześniej pozbawiony palców u rąk, wyruszył w samotny rejs z Gloucester w Stanach Zjednoczonych; dotarł do Gloucester w Anglii po 61 dniach żeglugi.
niedziela, 18 czerwca 1899