TYP: a1

Akcja saperów w Porcie Gdynia

poniedziałek, 13 września 2021
Informacja prasowa/3.FO

Saperzy 43. Batalionu Saperów FOW z Rozewia w czwartek, 9 września podjęli i zabezpieczyli 100 kg bombę lotniczą z okresu II wojny światowej. Niewybuch został odnaleziony podczas prac w Porcie Gdynia. Zostanie zdetonowany na poligonie w Strzepczu.

 

Bomba lotnicza została odkryta około godz. 08:00 podczas rozbudowy nabrzeża w Porcie Gdynia. O zdarzeniu została powiadomiona policja. Następnie policja zaalarmowała służby operacyjne Marynarki Wojennej (3. Flotylla Okrętów w Gdyni). Na miejsce skierowany został 36. partol saperski z 43. Batalionu Saperów FOW z Rozewia, który po przybyciu na miejsce zidentyfikował niewybuch jako bombę lotniczą z okresu II wojny światowej. W związku z zagrożeniem wybuchu ewakuowano około 300 pracowników portu. Saperzy podjęli i zabezpieczyli niewybuch. Zostanie on unieszkodliwiony na poligonie lądowym. Była to 161 akcja saperska 36. patrolu saperskiego 43. Batalionu Saperów FOW w tym roku.

 
Saperzy MW ostrzegają, że każdorazowo, o tego typu znaleziskach należy bezzwłocznie informować Policję. Nie wolno nic ruszać, dotykać, ani przenosić znaleziska. Takie obiekty mogą badać i unieszkodliwiać jedynie specjalistyczne pododdziały saperskie.
Tagi: niewybuch, saperzy
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877