TYP: a1

Zabójcza namiętność - dlaczego żółwie kochają plastik?

środa, 18 marca 2020
Monika Frenkiel

Świat co jakiś czas obiega wyciskające łzy z oczy zdjęcie żółwia morskiego z głową zawiniętą w foliową torebkę. Te sympatyczne zwierzaki wyjątkowo często wpadają w pułapkę reklamówek czy pozostałości po zgrzewkach piwa. Za plastik w wodzie oczywiście odpowiadają ludzie, ale czy żółwie są wyjątkowo niezdarne w omijaniu zagrożeń, a może go nie widzą?

 

Padały już teorie, że plastikowa torebka wrzucona do wody przypomina żółwiom soczystą meduzę, ale okazuje się, że jest jeszcze gorzej.

 

Kto z was nigdy się nie zatrzymał na zapach świeżych pączków dobiegający z pobliskiej piekarni, niech pierwszy rzuci kamieniem...Porównanie jest o tyle zasadne, że plastik wydziela zapach, który żółwiom kojarzy się z atrakcyjnym jedzeniem. Dlatego też żółwie nie tyle przypadkiem wpadają w sidła plastikowych torebek, co aktywnie ich poszukują. I to właśnie budzi największy niepokój biologów.

Sprawę wyjaśnili badacze z uniwersytetu Stanforda a efekty opublikowali w czasopiście „Current Biology”. W styczniu tego roku poddali eksperymentowi 15 żółwi gatunku karetta. Zwierzętom przedstawiono próbki różnych zapachów i okazało się, że żółwie niemal w identyczny sposób zareagowały na jedzenie oraz...na plastikową torebkę trzymaną długi czas w wodzie morskiej. Na czystą torebkę nie reagowały. Po dokładniejszych badaniach okazało się, że w przebywającym dłużej w wodzie morskiej plastiku gromadzą się bakterie i algi, a więc po pewnym czasie plastik pachnie żółwiom jak żarełko. Nic więc dziwnego, że żółwie, szukające jedzenia, wsadzają głowy w plastikowe pętle...I niestety efekt jest taki, że żółwi morskich – a mamy ich 7 gatunków i wszystkie są zagrożone wyginięciem – jest coraz mniej.


 

 

Tagi: żółw, plastik, ekologia, zanieczyszczenie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 May

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959