TYP: a1

Lubicie maseczki?

piątek, 24 lipca 2020
Anna Ciężadło

My też nie. A jeszcze bardziej nie lubią ich nosić ryby, żółwie morskie i inne stworzenia, które stały się przypadkowymi ofiarami naszej ogólnoświatowej paniki oraz związanych z nią, nowych obyczajów. 

I od razu wyjaśniamy: to nie będzie tekst o zasadności noszenia masek i rękawiczek. Nie jest to nasza branża i dlatego nie wypowiadamy się na ten temat. Chcemy natomiast zwrócić Waszą uwagę na problem powstawania „okołowirusowych” zanieczyszczeń oraz podpowiedzieć prosty sposób na ich zminimalizowanie.

 

Odpady higieniczne – a może nie?

Jak to jest, że ludzie, którzy unikają plastikowych opakowań, rezygnują ze słomek i segregują śmieci, nie widzą nic złego w wyrzucaniu gdzie popadnie jednorazowych rękawiczek i zużytych maseczek? Też tego nie ogarniamy; pozostaje mieć nadzieję, że nie są to ci sami ludzie. Faktem jest jednak, że problem z tak zwanymi odpadami higienicznymi istnieje – i wciąż narasta. 

Organizacje zajmujące się ochroną środowiska biją na alarm, podkreślając, że epidemia COVID-19 jeszcze się nie skończyła, więc tego rodzaju śmieci będzie przybywać. Poważnym problemem są nie tylko rękawiczki i maseczki, ale też niewielkie, choć liczne opakowania po płynach do dezynfekcji rąk, robione z tworzywa, które nie podlega recyklingowi. 

O tym, jaki to wszystko ma wpływ na środowisko, można przekonać się, oglądając fotorelacje, zamieszczane na Facebooku między innymi przez grupę  Opération Mer Propre, dokumentującą stan Morza Śródziemnego. 

Jeszcze gorzej jest w USA, gdzie świadomość ekologiczna społeczeństwa jest nieco mniejsza, niż w Europie; tam w wielu miejscach standardem stały się już awarie kanalizacji związane z wrzucaniem maseczek i lateksowych rękawiczek do… toalety. 

 

Jak temu zapobiec?

Najprościej byłoby zaprzestać noszenia tych środków ochrony – jednak, jak wiemy, na razie jest to niemożliwe; ich stosowanie jest nakazane w sklepach, miejscach użyteczności publicznej itp. Tego nie przeskoczymy – możemy jednak przeorganizować sposób, w jaki pozbywamy się zużytych środków ochrony. 

Wierzymy, że większość tego typu śmieci nie trafia na trawniki, a z nich do lasów, rzek i oceanów w sposób zamierzony; prawdopodobnie przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że są to przedmioty bardzo lekkie. Sprawia to, że są one łatwo porywane z koszy na śmieci przez wiatr i w ten sposób roznoszone w różne przypadkowe miejsca. 

Być może więc warto zastanowić się nad specjalnymi, zamykanymi pojemnikami? Jeśli umożliwi się ludziom dostęp do ekologicznych, sensownych rozwiązań, z pewnością z nich skorzystają. 

Dopóki takie systemy nie powstały, jedyne, co możemy zrobić, to… upychać zużyte maski i rękawiczki jak najgłębiej w śmietniku, ewentualnie wyrzucać je razem z innymi odpadkami, tak by zostały czymś przygniecione. To proste działanie nie będzie nas kosztować wiele wysiłku, a powielane na skalę masową, może zrobić naszej planecie sporą różnicę. 

 

 
Tagi: ekologia, covid-19, odpady, maseczki
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 September

Po zwycięstwie w regatach Plymouth-Vilamoura-Plymouth już na Kanale La Manche w silnym wietrze "Almatur II" łamie maszt; po prowizorycznej naprawie jachtu kontynuuje żeglugę do Dover, tuż przed portem w wyniku wywrotki jacht zatonął, a załogę uratowano.
wtorek, 20 września 1983
Rozpoczęły się pierwsze po II wojnie światowej regaty o Puchar Ameryki; wszystkie wyścigi wygrała "Columbia" z Briggsem Cunninghamem jako skipperem.
sobota, 20 września 1958
W Hamburgu został zwodowany "Passat", bark przeznaczony dla armatora Ferdinanda Leisza; przez lata żeglował do Australii i Ameryki Południowej, a obecnie pełni funkcję statku muzeum w Travemuende.
środa, 20 września 1911