TYP: a1

Jak koronawirus zaszkodził małym foczkom?

środa, 1 kwietnia 2020
Monika Frenkiel

Zdziwilibyście się, na jakie rzeczy ma wpływ epidemia koronawirusa. Tym razem zaszkodziła...małym foczkom. A dokładnie zajmującemu się nimi helskim fokarium.

 

Fokarium znane jest wielu bałtyckim żeglarzom, bo Hel to żelazny punkt programu, a ileż można siedzieć w tawernie? Owszem, długo, ale i tak człowiek czasem w ramach odmiany szedł sobie popatrzeć na karmienie fok. I, niestety, epidemia spowodowała zamknięcie rozmaitych miejsc rozrywki, w tym fokarium. Nie sprawiła jednak, że zniknęły foki. Fokarium utrzymuje się z dobrowolnych wpłat, dotacji unijnych, wpłat ze strony Uniwersytetu Gdańskiego, prowadzenia sprzedaży biletów oraz sklepiku z upominkami. Dochody ze sprzedaży biletów i upominków zostały wyeliminowane, za to foki karmić trzeba. A na dodatek pora roku jest taka, że w helskiej placówce przybywa tych sympatycznych zwierząt.

Tak się składa bowiem, że na przełomie zimy i wiosny rodzą się młode foczki. Pierwsze tygodnie spędzają pod opieką mamy, potem muszą same o siebie zadbać i wejść do wody, żeby upolować sobie jedzenie i przeżyć. Jednak ten czas, zanim foczęta wejdą do wody, to czas ich największej umieralności (od 10 do nawet 50 procent). Młode może zostać porzucone czy utopione przez matkę, umrzeć z głody czy infekcji a nawet zostać upolowane przez człowieka. Od lat zarówno fokarium, jak i WWF prowadzą akcję informacyjną, dzięki czemu potrzebujące foczki, które zostają zauważone przez człowieka, mają szansę na przeżycie. Ci, którzy znajdą fokę, mogą zadzwonić do do Stacji Morskiej pod numer telefonu 601 889 940 albo na Błękitny Patrol WWF - 795 536 009. Jeśli foczęta potrzebują pomocy, trafiają właśnie do fokarium, gdzie zostają wyleczone a potem – przywrócone na łono natury.

 

W tym roku na Hel trafiło już 18 foczych szczeniąt, a każde z nich potrzebuje pomocy – oczywiście jedzenia, a także lekarstw, środków do pielęgnacji, specjalnych lamp dogrzewających. Pomoc jest kosztowna, a jak już napisaliśmy wyżej – placówka straciła znaczącą część swoich dochodów. Ale jeśli chcemy pomóc fokarium uratować małe foki, możemy wesprzeć ich datkiem. Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego zorganizowała internetową zbiórkę. pieniędzy. Wystarczy wejść na stronę www.ratujemyzwierzaki.pl/fokarium i wpłacić dowolną kwotę - np. równowartość biletu wstępu do fokarium, czyli 5 zł. Zebrane w ten sposób środki przeznaczone będą na dofinansowanie działań związanych z opieką i kuracją fok na rehabilitacji.

Do tej pory Przyjaciele Fok w ramach zbiórki prowadzonej przez Fundację Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego przekazali 16 tys. złotych, ale liczy się każda złotówka. A postępy w leczeniu foczek można śledzić na profilu FB fokarium: https://www.facebook.com/Fokarium/

 

Tagi: foki, pomoc, fokarium
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 June

W regatach Rolex Transatlantic Challenge wygrywa "Mari Cha IV".
środa, 1 czerwca 2005
Na starcie regat AZAB 83 stanął Jerzy Rakowicz na jachcie "Alices Mirror"; zajął 2 miejsce na mecie w Falmouth, a pierwsze w swojej klasie.
środa, 1 czerwca 1983
W Gdańsku odbył się chrzest "Pogorii".
niedziela, 1 czerwca 1980
Start do III Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy; tym razem wystartowało 35 zawodników. Regaty wygrał Geoffrey Williams na "Sir Thomas Lipton".
sobota, 1 czerwca 1968
Na małym jachcie "Tinkerbelle" Robert Manry rozpoczął samotny rejs z Falmouth w Stanach Zjednoczonych do Falmouth w Anglii.
wtorek, 1 czerwca 1965
Rozpoczęcie rejsu s/y "Amethyst" ze Stanleyem Jabłońskim przez Atlantyk.
sobota, 1 czerwca 1963
W Auckland kończy się rejs Erwina Webera na s/y "Farys", pierwszy samotny rejs polskiego żeglarza.
środa, 1 czerwca 1938
Na "New Bedford" z portu Chatham rozpoczęli przeprawę przez Atlantyk Thomas Crapo wraz z żoną; 22 lipca wylądowali w Newlyn w Wielkiej Brytanii.
piątek, 1 czerwca 1877