TYP: a1

Ukraińscy uchodźcy muszą opuścić wycieczkowiec

czwartek, 19 stycznia 2023
Hanka Ciężadło

Po napaści Rosji na Ukrainę szkocki rząd podpisał kontrakt z armatorami dwóch statków wycieczkowych. Dzięki temu MS Ambition i MS Victoria stały się tymczasowym domem dla ludzi uciekających przed wojną. Umowa wynajmu niedługo się jednak kończy – ale wojna nie.

Tymczasowe schronienie

Na początku warto podkreslić, że mieszkania na zacumowanych w Szkocji statkach z założenia miały charakter tymczasowy. Fakt, że niedługo trzeba będzie opuścić ich gościnne pokłady, nie stanowi więc żadnej niespodzianki.

Czy fajnie się mieszka na takim luksusowym wycieczkowcu? Oczywiście, że fajnie – pod warunkiem że jest się tam z własnej woli i ma się dokąd wracać. Uchodźcy z Ukrainy niestety nie mają, a co najgorsze, nikt nie umie przewidzieć, jak długo jeszcze potrwa ta wojna.

Trzeba przyznać, że Szkoci, próbując pomóc Ukraińcom, podeszli do tematu całkiem rozsądnie. Na wspomnianych wycieczkowcach zorganizowali bowiem nie tylko mieszkania, ale też biuro pośrednictwa pracy. Co więcej, organizacja pozarządowa Scottish Refugee Council prowadzi tam cotygodniowe sesje informacyjne. Dzięki tym działaniom uchodźcy mogą pomału organizować swoje życie w obcym kraju i stawać się coraz bardziej niezależni od pomocy innych ludzi.

 

Co będzie dalej?

Od kiedy szkocki rząd podpisał kontrakt na wynajem statków, przewinęło się przez nie około 22 000 osób. 31 marca kończy się umowa z Ambassador Cruise Line, będącego właścicielem jednego z wycieczkowców – MS Ambition. Drugi statek, którego właścicielem jest Tallink, został przedłużony do końca czerwca.

Dzięki rozłożeniu zakończenia akcji pomocowej na dwa temu można będzie uniknąć sytuacji, w której wszyscy uchodźcy naraz zaczną szukać nowych mieszkań. Uruchomiono też fundusz o wartości 50 milionów funtów, który ma umożliwić przywrócenie do użytku nieczynnych obecnie lokali socjalnych i komunalnych. Nawiasem mówiąc, słynący z oszczędności Szkoci tym razem stanęli na wysokości zadania. W przeliczeniu na mieszkańca zaoferowali bowiem uchodźcom więcej mieszkań, niż jakakolwiek inna część Wielkiej Brytanii.

 

Tagi: uchodźcy, Szkocja, Ukraina, wycieczkowiec, pomoc
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 July

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872