TYP: a1

Ukraińscy uchodźcy muszą opuścić wycieczkowiec

czwartek, 19 stycznia 2023
Hanka Ciężadło

Po napaści Rosji na Ukrainę szkocki rząd podpisał kontrakt z armatorami dwóch statków wycieczkowych. Dzięki temu MS Ambition i MS Victoria stały się tymczasowym domem dla ludzi uciekających przed wojną. Umowa wynajmu niedługo się jednak kończy – ale wojna nie.

Tymczasowe schronienie

Na początku warto podkreslić, że mieszkania na zacumowanych w Szkocji statkach z założenia miały charakter tymczasowy. Fakt, że niedługo trzeba będzie opuścić ich gościnne pokłady, nie stanowi więc żadnej niespodzianki.

Czy fajnie się mieszka na takim luksusowym wycieczkowcu? Oczywiście, że fajnie – pod warunkiem że jest się tam z własnej woli i ma się dokąd wracać. Uchodźcy z Ukrainy niestety nie mają, a co najgorsze, nikt nie umie przewidzieć, jak długo jeszcze potrwa ta wojna.

Trzeba przyznać, że Szkoci, próbując pomóc Ukraińcom, podeszli do tematu całkiem rozsądnie. Na wspomnianych wycieczkowcach zorganizowali bowiem nie tylko mieszkania, ale też biuro pośrednictwa pracy. Co więcej, organizacja pozarządowa Scottish Refugee Council prowadzi tam cotygodniowe sesje informacyjne. Dzięki tym działaniom uchodźcy mogą pomału organizować swoje życie w obcym kraju i stawać się coraz bardziej niezależni od pomocy innych ludzi.

 

Co będzie dalej?

Od kiedy szkocki rząd podpisał kontrakt na wynajem statków, przewinęło się przez nie około 22 000 osób. 31 marca kończy się umowa z Ambassador Cruise Line, będącego właścicielem jednego z wycieczkowców – MS Ambition. Drugi statek, którego właścicielem jest Tallink, został przedłużony do końca czerwca.

Dzięki rozłożeniu zakończenia akcji pomocowej na dwa temu można będzie uniknąć sytuacji, w której wszyscy uchodźcy naraz zaczną szukać nowych mieszkań. Uruchomiono też fundusz o wartości 50 milionów funtów, który ma umożliwić przywrócenie do użytku nieczynnych obecnie lokali socjalnych i komunalnych. Nawiasem mówiąc, słynący z oszczędności Szkoci tym razem stanęli na wysokości zadania. W przeliczeniu na mieszkańca zaoferowali bowiem uchodźcom więcej mieszkań, niż jakakolwiek inna część Wielkiej Brytanii.

 

Tagi: uchodźcy, Szkocja, Ukraina, wycieczkowiec, pomoc
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 March

Barbara Królikowska odbiera nagrodę Rejs Roku za rejs dookoła świata na s/y "Karolka".
piątek, 3 marca 2006
Wokółziemskie regaty The Race zakończył "Club Med.", 110. stopowy katamaran dowodzony przez Granta Daltona i Franka Profitta zwyciężając w stawce 6 jachtów.
sobota, 3 marca 2001
Jerzy Wąsowicz na s/y "Antica": mija ze wschodu na zachód Przylądek Horn w rejsie do Ameryki Południowej.
środa, 3 marca 1999
Opłynięcie Hornu przez s/y "Wojewoda Koszaliński" prowadzonego przez Ryszarda Wabika.
środa, 3 marca 1982