TYP: a1

Próbowali ukryć jacht rosyjskiego oligarchy

niedziela, 22 stycznia 2023
Z mediów/TVP

Dwóch mężczyzn – obywatel Rosji i Szwajcarii Władysław Osipow oraz Brytyjczyk Richard Masters otrzymało zarzuty za pomoc w ukrywaniu jachtu rosyjskiego oligarchy Wiktora Wekselberga, a tym samym omijanie amerykańskich sankcji nałożonych na Wekselberga.

O sprawie poinformowało amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości. Sankcje na Wekselberga nałożono w 2018 r. Osipow oraz Master mieli ukrywać, że to Wekselberg jest rzeczywistym posiadaczemjachtu Tango, wartego 90 milionów dolarów statku. Własność mężczyźni ukrywali za pomocą skomplikowanej sieci firm-krzaków i zmieniając nazwę jednostki. Mimo, że to Wekselberg zaprojektował jacht, był jego jedynym użytkownikiem i ostatecznym właścicielem.

Wybiegi nie mogły trwać w nieskończoność – Tango został zajęty przez hiszpańskie władze w kwietniu 2022 r. na prośbę USA. W miniony piątek Hiszpanie aresztowali mieszkającego na Majorce Mastersa, w celu ekstradycji do Stanów Zjednoczonych. Władysław Osipow jest ścigany listem gończym.

 

Tagi: jacht, oligarcha
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 June

Wojciech Skórski i Kazimierz Kwasiborski na jachcie klasy Micro "Agnessa" na Florydzie zakończyli rejs przez Atlantyk.
poniedziałek, 8 czerwca 1992
W Dartmouth na "Express Crusader" kończy rejs Naomi James; był to pierwszy kobiecy i samotny rejs trasą wokół trzech przylądków.
czwartek, 8 czerwca 1978
Z Górek Zachodnich wyruszył, z zamiarem opłynięcia Islandii, s/y "Euros" z Kapitanem Wojciechem Orszulokiem; powrócił do Górek w dniu 13.08.1968 r. po przebyciu 4500 Mm.
sobota, 8 czerwca 1968
W stoczni J. C. Tecklenborg w Geestemünde schodzi na wodę "Potosi" budowany dla F. Laeisza do obsługi linii południowoamerykańskiej.
sobota, 8 czerwca 1895