TYP: a1

Katar czarteruje wycieczkowce dla fanów futbolu

wtorek, 18 października 2022
Hanka Ciężadło

Już wkrótce rozpoczną się mistrzostwa świata w piłce nożnej w Katarze. Organizatorzy tego wydarzenia postanowili zakwaterować część kibiców na luksusowych wycieczkowcach. W ten sposób baza noclegowa ma się zwiększyć o ponad tysiąc kajut.

Wielka kasa i wielkie kontrowersje

Katar to bogaty kraj, a po mistrzostwach stanie się jeszcze bogatszy. Wedle ostrożnych szacunków przychody z tegorocznych mistrzostw świata mają zwiększyć jego PKB o 17 miliardów dolarów. Czy to dużo?

To zależy – ten mundial jeszcze się nie rozpoczął, a już uchodzi za najdroższy w historii piłki nożnej, bo nakłady na organizację imprezy wyniosły około 220 miliardów dolarów. W ramach tej kwoty przewidziano nie tylko tak prozaiczne rzeczy, jak przygotowanie obiektów sportowych, ale też wybudowanie praktycznie nowego miasta (Lusail), w którym ma się odbyć otwarcie mistrzostw, a potem finał rozgrywek. Czy w obliczu tak szeroko zakrojonych inwestycji wynajęcie paru wycieczkowców można w ogóle liczyć jako istotny koszt? 

Nawiasem mówiąc, mistrzostwa w Katarze wywołują szereg kontrowersji nie tylko z uwagi na gigantyczne kwoty. Padają też dużo poważniejsze zarzuty, między innymi o łamanie praw człowieka i łapówkarstwo. Organizatorzy zdają się jednak skupiać wyłącznie na celu, który sobie wyznaczyli, a jest nim organizacja imprezy, jakiej świat (nie tylko piłkarski) jeszcze nie widział.  

Gdzie ta koja wymarzona w snach

Mundial rozpocznie się 20 listopada i szacuje się, że do Kataru przyjedzie wówczas około 1,5 miliona fanów. Doha, stolica kraju, dysponuje oczywiście bazą hotelową, z tym że liczy ona zaledwie 31 tysięcy pokoi. Trochę za mało. Na dodatek około 80 procent z nich zostało wynajętych przez organizatorów dla piłkarzy oraz różnej maści działaczy i sponsorów. 

Aby rozwiązać problem zakwaterowania, Katarczycy sięgnęli po niestandardowe rozwiązania, począwszy od budowy specjalnych kontenerowych bungalowów, poprzez kwatery prywatne, aż po miasteczko namiotowe na wyspie Qetaifan. W celu poszerzenia oferty noclegowej wynajęto też trzy luksusowe wycieczkowce obsługiwane przez MSC Cruises. Będą to o MSC Opera, MSC Poesia i MSC World Europa. Wszystkie te statki zostaną zacumowane w doskonałej lokalizacji w porcie w Doha.

Ile to kosztuje?

No nie, mistrzostwa, futbol, wielkie piłkarskie święto, a my tu o takich drobnostkach jak pieniądze? Jeśli jednak macie trochę zaskórniaków i nie wiecie, na co je wydać, cennik wygląda następująco: opłata za jeden nocleg na początku rozgrywek wyniesie 469 dolarów od osoby, przy czym nikt nie będzie zawracał sobie głowy jedną nocą – koje można wynająć na co najmniej dwie.

Co ciekawe, w miarę postępu imprezy koszty noclegu na wycieczkowcach będą spadać. Rzecz w tym, że opuszczające mundial przegrane drużyny zaczną opuszczać hotele, więc zrobi się nieco luźniej. Dzięki temu w czasie ćwierćfinału cena noclegu na takim na przykład MSC Opera wyniesie tylko MSC 360 dolarów, a w ostatnim tygodniu – zaledwie 220 dolarów. W sumie po taniości. Oczywiście istnieje alternatywa dla tych, którzy nie chcą kisić się w wycieczkowcach: zawsze można nocować po sąsiedzku (w Zjednoczonych Emiratach Arabskich) i przylatywać samolotem tylko na mecze.

Tagi: wycieczkowce, Katar, mundial, kontrowersje, sport
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 May

Wyruszył w rejs Willy de Roos na stalowym keczu "Williwaw"; przekroczył północny krąg polarny, żeglował wzdłuż zachodniego brzegu Grenlandii, przeszedł Przejście Północno-Zachodnie i dookoła Alaski, dotarł do Vancouver w Kanadzie.
sobota, 21 maja 1977
W Warszawie zmarł Leonid Teliga, pierwszy polski samotny żeglarz, który w okresie powojennym opłynął kulę ziemską na jachcie "Opty".
piątek, 21 maja 1971
Na jachcie "Tilikum", przebudowanym kanoe z cedrowego drzewa, w okołoziemski rejs wypłynął John C. Voss.
wtorek, 21 maja 1901
W suchym doku w Greenwich, w trakcie remontu częściowo spłonął kliper "Cutty Sark".
poniedziałek, 21 maja 2007