TYP: a1

Katar czarteruje wycieczkowce dla fanów futbolu

wtorek, 18 października 2022
Hanka Ciężadło

Już wkrótce rozpoczną się mistrzostwa świata w piłce nożnej w Katarze. Organizatorzy tego wydarzenia postanowili zakwaterować część kibiców na luksusowych wycieczkowcach. W ten sposób baza noclegowa ma się zwiększyć o ponad tysiąc kajut.

Wielka kasa i wielkie kontrowersje

Katar to bogaty kraj, a po mistrzostwach stanie się jeszcze bogatszy. Wedle ostrożnych szacunków przychody z tegorocznych mistrzostw świata mają zwiększyć jego PKB o 17 miliardów dolarów. Czy to dużo?

To zależy – ten mundial jeszcze się nie rozpoczął, a już uchodzi za najdroższy w historii piłki nożnej, bo nakłady na organizację imprezy wyniosły około 220 miliardów dolarów. W ramach tej kwoty przewidziano nie tylko tak prozaiczne rzeczy, jak przygotowanie obiektów sportowych, ale też wybudowanie praktycznie nowego miasta (Lusail), w którym ma się odbyć otwarcie mistrzostw, a potem finał rozgrywek. Czy w obliczu tak szeroko zakrojonych inwestycji wynajęcie paru wycieczkowców można w ogóle liczyć jako istotny koszt? 

Nawiasem mówiąc, mistrzostwa w Katarze wywołują szereg kontrowersji nie tylko z uwagi na gigantyczne kwoty. Padają też dużo poważniejsze zarzuty, między innymi o łamanie praw człowieka i łapówkarstwo. Organizatorzy zdają się jednak skupiać wyłącznie na celu, który sobie wyznaczyli, a jest nim organizacja imprezy, jakiej świat (nie tylko piłkarski) jeszcze nie widział.  

Gdzie ta koja wymarzona w snach

Mundial rozpocznie się 20 listopada i szacuje się, że do Kataru przyjedzie wówczas około 1,5 miliona fanów. Doha, stolica kraju, dysponuje oczywiście bazą hotelową, z tym że liczy ona zaledwie 31 tysięcy pokoi. Trochę za mało. Na dodatek około 80 procent z nich zostało wynajętych przez organizatorów dla piłkarzy oraz różnej maści działaczy i sponsorów. 

Aby rozwiązać problem zakwaterowania, Katarczycy sięgnęli po niestandardowe rozwiązania, począwszy od budowy specjalnych kontenerowych bungalowów, poprzez kwatery prywatne, aż po miasteczko namiotowe na wyspie Qetaifan. W celu poszerzenia oferty noclegowej wynajęto też trzy luksusowe wycieczkowce obsługiwane przez MSC Cruises. Będą to o MSC Opera, MSC Poesia i MSC World Europa. Wszystkie te statki zostaną zacumowane w doskonałej lokalizacji w porcie w Doha.

Ile to kosztuje?

No nie, mistrzostwa, futbol, wielkie piłkarskie święto, a my tu o takich drobnostkach jak pieniądze? Jeśli jednak macie trochę zaskórniaków i nie wiecie, na co je wydać, cennik wygląda następująco: opłata za jeden nocleg na początku rozgrywek wyniesie 469 dolarów od osoby, przy czym nikt nie będzie zawracał sobie głowy jedną nocą – koje można wynająć na co najmniej dwie.

Co ciekawe, w miarę postępu imprezy koszty noclegu na wycieczkowcach będą spadać. Rzecz w tym, że opuszczające mundial przegrane drużyny zaczną opuszczać hotele, więc zrobi się nieco luźniej. Dzięki temu w czasie ćwierćfinału cena noclegu na takim na przykład MSC Opera wyniesie tylko MSC 360 dolarów, a w ostatnim tygodniu – zaledwie 220 dolarów. W sumie po taniości. Oczywiście istnieje alternatywa dla tych, którzy nie chcą kisić się w wycieczkowcach: zawsze można nocować po sąsiedzku (w Zjednoczonych Emiratach Arabskich) i przylatywać samolotem tylko na mecze.

Tagi: wycieczkowce, Katar, mundial, kontrowersje, sport
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 30 November

Kpt. Katarzyna Mazurek została pierwszą kobietą na stanowisku dowódcy okrętu wojennego polskiej marynarki wojennej. Kpt. Mazurek została dowódcą ORP Lublin.
środa, 30 listopada 2016
Zmarł Juliusz Sieradzki (ur. 1912 r.), już w latach trzydziestych projektant małych jachtów mieczowych z ożaglowaniem 5, 10, 12 m2, na których wygrywał niemal wszystkie regaty. M. in. zaprojektował popularną Omegę.
wtorek, 30 listopada 1999