TYP: a1

Star Clipper zbuduje największy żaglowiec na świecie

czwartek, 28 maja 2015
z mediów | WM
15 lat po zwodowaniu ostatniej jednostki, armator luksusowych żaglowców Star Clipper potwierdził, że zbuduje kolejny - czwarty już - statek dla swojej floty.

Royal Clipper
Zwodowany w 2000 roku Royal Clipper. Fot. Monster4711

Nienazwany jeszcze żaglowiec, którego wodowanie jest przewidziane na drugą połowę 2017 roku, będzie mógł pomieścić 300 pasażerów. Jego budowa została już rozpoczęta w największej chorwackiej stoczni Brodosplit w Splicie. Nowa jednostka ma być wzorowana na słynnym windjammerze France II - pięciomasztowym barku, jednym z największych żaglowców jakie kiedykolwiek zbudowano.

Nowy żaglowiec o pojemności brutto 8770 ton, będzie przy sprzyjającym wietrze napędzany przez 6350 m2 żagli. Wyposażony zostanie w pięć masztów o ożaglowaniu rejowym. Na pokładzie znajdą się trzy baseny oraz platforma służąca do uprawiania sportów wodnych. Żaglowiec będzie też posiadał elementy wyposażenia znane z pozostałych trzech jednostek armatora: kameralną bibliotekę, kosz podbukszprytowy, gdzie pasażerowie mogą się opalać oraz bar pod gołym niebem, w którym będą się odbywać wieczorne imprezy.

Jest i polski akcent. Według informacji, które można znaleźć na Portalu Morskim, przy projekcie żaglowca pracuje znany polski konstruktor jachtowy, Zygmunt Choreń. Warto wiedzieć, że największy obecnie we flocie Star Clipper żaglowiec Royal Clipper, został wybudowany na bazie kadłuba, który powstał w Stoczni Gdańskiej pod nazwą "Gwarek". Jego projektantem był również Zygmunt Choreń.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 June

Karol Jabłoński podpisuje kontrakt z niemieckim zespołem na prowadzenie ekipy niemieckiej w 33. edycji Pucharu Ameryki.
środa, 27 czerwca 2007
Zakończył II regaty OSTAR Kpt. K. Jaworski na s/y "Spaniel II", zwycięzca w punktacji jachtów jednokadłubowych i szósty w klasyfikacji generalnej.
piątek, 27 czerwca 1980
Urodził się Adam Jasser, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, założyciel kilku klubów żeglarskich, inicjator powołania "Bractwa Żelaznej Szekli", magazynu telewizyjnego "Messa", "Mazurskiej Operacji Żagiel", "Szkoły pod Żaglami" i wielu innych przedsięwzięć
niedziela, 27 czerwca 1937
Joshua Slocum na s/y "Spray" zamyka w Newport wokółziemską pętlę; był to pierwszy w historii żeglarstwa samotny rejs dookoła świata.
poniedziałek, 27 czerwca 1898