TYP: a1

Star Clipper zbuduje największy żaglowiec na świecie

czwartek, 28 maja 2015
z mediów | WM
15 lat po zwodowaniu ostatniej jednostki, armator luksusowych żaglowców Star Clipper potwierdził, że zbuduje kolejny - czwarty już - statek dla swojej floty.

Royal Clipper
Zwodowany w 2000 roku Royal Clipper. Fot. Monster4711

Nienazwany jeszcze żaglowiec, którego wodowanie jest przewidziane na drugą połowę 2017 roku, będzie mógł pomieścić 300 pasażerów. Jego budowa została już rozpoczęta w największej chorwackiej stoczni Brodosplit w Splicie. Nowa jednostka ma być wzorowana na słynnym windjammerze France II - pięciomasztowym barku, jednym z największych żaglowców jakie kiedykolwiek zbudowano.

Nowy żaglowiec o pojemności brutto 8770 ton, będzie przy sprzyjającym wietrze napędzany przez 6350 m2 żagli. Wyposażony zostanie w pięć masztów o ożaglowaniu rejowym. Na pokładzie znajdą się trzy baseny oraz platforma służąca do uprawiania sportów wodnych. Żaglowiec będzie też posiadał elementy wyposażenia znane z pozostałych trzech jednostek armatora: kameralną bibliotekę, kosz podbukszprytowy, gdzie pasażerowie mogą się opalać oraz bar pod gołym niebem, w którym będą się odbywać wieczorne imprezy.

Jest i polski akcent. Według informacji, które można znaleźć na Portalu Morskim, przy projekcie żaglowca pracuje znany polski konstruktor jachtowy, Zygmunt Choreń. Warto wiedzieć, że największy obecnie we flocie Star Clipper żaglowiec Royal Clipper, został wybudowany na bazie kadłuba, który powstał w Stoczni Gdańskiej pod nazwą "Gwarek". Jego projektantem był również Zygmunt Choreń.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 May

W Southampton zakończyła się 7 edycja Whitbread Race; zwycięża "Ef Language".
niedziela, 24 maja 1998
Urodził się Zygmunt Choreń, kapitan jachtowy, regatowiec morski, uczestnik rejsu na "Otago" w regatach Whitbread Race i przede wszystkim projektant żaglowców; m.in. zaprojektował żaglowce "Pogoria", "Iskra", "Dar Młodzieży", "Kaliakra", "Oceania", "Gwarek
sobota, 24 maja 1941