TYP: a1

Położono stępkę pod największy żaglowiec świata

poniedziałek, 14 grudnia 2015
z mediów | JM
W chorwackiej stoczni Brodosplit rozpoczęto budowę jednostki, zaplanowanej jako największy pasażerski żaglowiec na świecie. Statek ma zostać ukończony do połowy 2017 roku.
Pięciomasztowy żaglowiec ma zostać flagową jednostką armatora Star Clippers Ltd. Docelowo ma on pomieścić 300 pasażerów i 140 osób załogi. Jego długość wyniesie 162 metry, a wyporność prawie 9000 ton. Projekt luksusowego statku jest wzorowany na wybudowanej w 1911 roku "France II" - największej jednostce żaglowej swoich czasów, zatopionej podczas II wojny światowej.

Statek został zaprojektowany przez polską firmę Choreń Design and Consulting. Obecnie rekord Guinessa w kategorii największego żaglowca na świecie należy do innej jednostki tego samego armatora - "Royal Clipper".
Tagi: największy żaglowiec, Choreń, Star Clippers, Guiness, Polska, Brodosplit, Chorwacja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 12 December

"Gipsy Moth IV" z Francisem Chichesterem w okołoziemskim samotnym rejsie dopłynął do Sydney, jedynego portu etapowego w tym rejsie.
poniedziałek, 12 grudnia 1966
W drodze do Grecji, w odległości ok. 80 Mm na zachód od wybrzeży Korsyki zatonął w czasie parogodzinnego sztormu s/y "Zew Morza". Załoga po ewakuacji na tratwy ratunkowe, po całodziennym dryfowaniu została uratowana przez statek bandery francuskiej.
sobota, 12 grudnia 1981