TYP: a1

Budowa największego na świecie katamaranu opóźniona

poniedziałek, 12 października 2015
z mediów | JM
"Pioneering Spirit" ma być największym w historii katamaranem i nadzieją na rozpoczęcie nowej ery w produkcji statków do podwodnych operacji przemysłowych. Jednak marzenia te odłożyć trzeba jeszcze co najmniej do pierwszej połowy przyszłego roku. Wtedy dopiero - według najnowszych planów - jednostka zostanie ukończona.Przedstawiciele szwajcarskiej firmy Allseas - światowego lidera w projektowaniu i budowaniu podwodnych konstrukcji - potwierdzili w zeszłym tygodniu, że budowa "Pioneering Spirit" zostanie opóźniona. Budowany od pięciu lat - początkowo w Korei Południowej, a od zeszłego roku w Rotterdamie - katamaran jest jedną z najbardziej wyczekiwanych jednostek na świecie. Nic w tym dziwnego, ponieważ ma to być statek na miarę nowej ery wśród jednostek przemysłowych. Szwajcarski gigant będzie miał 382 metry długości i 124 szerokości. Jego wyporność wyniesie 900 tysięcy ton, a nośność 48 tysięcy.

Zaletą katamaranu będzie też jego wszechstronność. Ma on służyć na Morzu Północnym, gdzie będzie wykorzystywany zarówno do instalacji, jak i demontażu nawodnych i podwodnych konstrukcji, takich jak platformy wiertnicze. Cena projektu "Pioneering Spirit" wyniesie co najmniej 3 miliardy dolarów.
Tagi: katamaran, największy, opóźnienie, Szwajcaria, platforma
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 31 May

Po wielu latach postoju w Jastarni, we Władysławowie rozpoczyna się remont jachtu "Generał Zaruski".
wtorek, 31 maja 2005
Wystartowały regaty The Transat (dawny OSTAR) z Plymouth do Bostonu; w klasie trimaranów regaty wygrał Michel Desjoyeaux w czasie 8 dni, 8 godzin, 29 minut i 55 sekund.
poniedziałek, 31 maja 2004
Z okolic Wysp Kanaryjskich na tratwie "Ju-Fu" wyruszyła w rejs przez Atlantyk polska załoga pod dowództwem Krzysztofa Opieli; żeglarze dotarli do Juan w Puerto Rico, po 81 dniach żeglugi i przebyciu około 3000 Mm.
niedziela, 31 maja 1992
Zmarł Zbigniew Krasnodębski - zasłużony działacz żeglarski, wcześniej żołnierz AK i uczestnik Powstania Warszawskiego, działacz Yacht Klubu Polski, Głównej Komisji Turystyki Żeglarskiej PZŻ.
piątek, 31 maja 1991