TYP: a1

Polska pożyczy okręty podwodne?

piątek, 6 maja 2016
Z mediów/MF
Polska chce pożyczyć jeden lub dwa okręty podwodne dla naszej marynarki wojennej. Pożyczone jednostki miałyby wypełnić lukę między wycofaniem ze służby okrętów typu Kobben a wprowadzeniem do niej jednostek typu „Orka”. Budowa pierwszego z nowych okrętów powinna zostać ukończona do 2024 roku.


By tomasz przechlewski from Sopot, Poland - a82010_9385, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10582979


Jak poinformował wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki, polska marynarka wojenna powinna posiadać trzy operacyjne okręty podwodne. Jeśli wypożyczylibyśmy dwie jednostki oraz pozostałby w służbie okręt podwodny ORP „Orzeł” zdolności takie zostałyby podtrzymane.

Wypożyczone jednostki miałyby pomóc w realizacji zadań sojuszniczych oraz szkoleniowych. Dzięki pożyczce można by było także utrzymać w służbie marynarzy z wycofywanych Kobbenów. Jednak jak informuje Polska Zbrojna, leasing to tylko jeden z rozpatrywanych wariantów i żadne decyzje jeszcze nie zapadły, a MON prowadzi w tej sprawie rozmowy z kilkoma partnerami. – Pozyskanie okrętów podwodnych jest jednym z priorytetowych zadań Sił Zbrojnych RP. W ramach programu pod kryptonimem Orka planuje się pozyskać trzy jednostki pływające w latach 2024-2026 – mówi wiceminister. Budową okrętów zainteresowani są producenci z kilku krajów. Program ma być realizowany przy udziale rodzimego przemysłu. Niewykluczone, że Polska kupi okręty wspólnie z Norwegią, co pozwoli obniżyć koszty. Jednostki, które wejdą do służby w polskiej marynarce, powinny być wyposażone w rakiety manewrujące. Na razie nie wiadomo jednak, czy zostaną one pozyskane razem z nimi, czy też w dwóch oddzielnych postępowaniach.

Branie okrętów podwodnych w leasing nie jest zniczym nowym. W ostatnich latach na przykład Indie wypożyczyły nowoczesne jednostki podwodne od rosyjskiej floty.

Na razie Marynarka Wojenna RP posiada pięć okrętów podwodnych, cztery z nich to jednostki typu Kobben zbudowane w latach 60. XX wieku w zachodnich Niemczech. Przez lata służyły w siłach morskich Norwegii. W 2002 roku trafiły do Polski, gdzie przeszły modernizację i zmieniły nazwy. Okręty zostaną wycofane ze służby w najbliższych latach. Najnowszym i największym okrętem podwodnym polskiej marynarki jest ORP „Orzeł”, który wszedł do służby w 1986 roku.
Tagi: okręt podwodny, marynarka wojenna, leasing
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 September

W Southamton wystartowała kolejna (ósma) edycja załogowych regat dookoła świata, tym razem pod nazwą The Volvo Ocean Race Round the World.
niedziela, 23 września 2001
W Łebie zakończył okołoziemski rejs Kapitan Krzysztof Baranowski na s/y "Lady B" (ex "Wojewoda Pomorski"); Kapitan Krzysztof Baranowski stał się tym samym pierwszym Polakiem, który dwukrotnie samotnie okrążył kulę ziemską pod żaglami.
sobota, 23 września 2000
Odbył się chrzest "Daru Przemyśla", na którym Henryk Jaskuła opłynął kulę ziemską w rejsie non stop.
czwartek, 23 września 1976
W Olsztynie powołano do życia oddział Yacht Klubu Polski.
poniedziałek, 23 września 1946
Sejm uchwalił ustawę o budowie portu w Gdyni.
sobota, 23 września 1922