TYP: a1

Powstanie polsko-niemiecki ośrodek do kierowania okrętami podwodnymi

poniedziałek, 4 lipca 2016
Redakcja/MF
Powstanie polsko-niemiecki ośrodek odpowiedzialny za kierowanie operacyjne i kontrolę działań okrętów podwodnych tych państw na Bałtyku. To pierwszy obiekt tego typu w NATO a jego powstanie to efekt umowy podpisanej przez Inspektora Marynarki Wojennej kadm. Mirosława Mordela i wiceadm. Andreasa Krause.


Fot. Wikipedia

COMSUBBALTIC, który swoją działalność ma rozpocząć we wrześniu tego roku będzie miał swoją siedzibę najpierw w Glücksburgu, potem zostanie ona przeniesiona do Rostoku. Tam przez całą dobę będą pełnili dyżur dwaj oficerowie niemieccy i jeden polski. Zajmą się oni monitorowaniem działań polskich i niemieckich okrętów podwodnych w obrębie Bałtyku. Będzie się to odbywać z wykorzystaniem standardowych systemów łączności NATO. Działalność ośrodka ma wpłynąć między innymi na podniesienie bezpieczeństwa na Bałtyku. Gdyby na przykład któryś z okrętów uległ wypadkowi, służby dyżurne niezwłocznie zainicjują akcję ratunkową. Dowodzenie poszczególnymi okrętami podwodnymi i stawianie im szczegółowych zadań pozostaje bez zmian.

Porozumienie o uruchomieniu COMSUBBALTIC podpisali kilka dni temu w Rostoku inspektor marynarki wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych kadm. Mirosław Mordel oraz jego niemiecki odpowiednik wiceadm. Andreas Krause. Doszło do tego w Rostoku. Ośrodek rozpocznie działalność we wrześniu tego roku od miesięcznych testów.

COMSUBBALTIC to pierwszy bilateralny ośrodek tego typu w NATO, choć oparty zostanie na funkcjonujących już kanałach łączności oraz infrastrukturze dowództwa operacyjnego Niemiec. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w październiku ośrodek wejdzie do struktur NATO. Wówczas też zacznie działać nie tylko na rzecz Polski i Niemiec, lecz także innych państw Sojuszu.

Marynarka wojenna dysponuje obecnie pięcioma okrętami podwodnymi. Cztery z nich to jednostki typu Kobben pozyskane od Norwegii, piąta – wyprodukowany jeszcze w ZSRR okręt typu Kilo. Niemcy używają pięciu okrętów typu 212A. Szósta taka jednostka jest w budowie.
Umowa o stworzeniu COMSUBBALTIC to jeden z rezultatów „Listu intencyjnego o rozszerzeniu współpracy sił morskich Polski i Niemiec”. W 2013 roku podpisali go ministrowie obrony oraz dowódcy marynarek wojennych obydwu państw.

Tagi: okręt podowdny, umowa, Bałtyk, NATO
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 September

Po zwycięstwie w regatach Plymouth-Vilamoura-Plymouth już na Kanale La Manche w silnym wietrze "Almatur II" łamie maszt; po prowizorycznej naprawie jachtu kontynuuje żeglugę do Dover, tuż przed portem w wyniku wywrotki jacht zatonął, a załogę uratowano.
wtorek, 20 września 1983
Rozpoczęły się pierwsze po II wojnie światowej regaty o Puchar Ameryki; wszystkie wyścigi wygrała "Columbia" z Briggsem Cunninghamem jako skipperem.
sobota, 20 września 1958
W Hamburgu został zwodowany "Passat", bark przeznaczony dla armatora Ferdinanda Leisza; przez lata żeglował do Australii i Ameryki Południowej, a obecnie pełni funkcję statku muzeum w Travemuende.
środa, 20 września 1911