TYP: a1

Baltops 2016

poniedziałek, 25 kwietnia 2016
Redakcja/MF
W czerwcu odbędzie się kolejna, już 44. edycja manewrów morskich Baltops – jednego z największych i najważniejszych ćwiczeń NATO na Bałtyku. Wzorem lat ubiegłych ponownie wezmą w nich udział polscy żołnierze, okręty oraz lotnictwo.

manewry, Nato, Baltops


Podczas końcowej konferencji planistycznej, jaka odbyła się w Tallinie 19-21 kwietnia przedstawiciele polskiej delegacji potwierdzili udział w ćwiczeniu Baltops 2016 zadeklarowanych wcześniej sił. Do głównej części ćwiczenia zgłoszony został okręt podwodny ORP Sęp (3 Flotylla Okrętów), cztery myśliwce F-16, samolot patrolowo – rozpoznawczy An-28B1R oraz trzy śmigłowce (2 Mi-14 PŁ i W-3RM z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej). Ponadto w operacji desantowej na poligonie w pobliżu Ustki (16 czerwca) planowany jest udział pięciu trałowców i okrętu transportowo – minowego z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kompania zmechanizowana z 7 Brygady Obrony Wybrzeża wystąpi natomiast jako OPFOR – czyli przeciwnik sił koalicyjnych i prowadzić będzie działania na bronionym odcinku wybrzeża morskiego.

W największym tegorocznym ćwiczeniu NATO na Bałtyku wezmą udział marynarki wojenne m. in. Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwecji, Finlandii i krajów bałtyckich. Na razie uczestnicy zgłosili do ćwiczeń ponad 40 okrętów, kilkadziesiąt samolotów i śmigłowców, cztery tysiące marynarzy i żołnierzy. Wśród jednostek pływających znajdzie się brytyjski śmigłowcowiec HMS „Ocean”. To okręt desantowy, na którego pokładzie stacjonować może nawet 18 helikopterów.

„Baltops” rozpocznie się 4 czerwca od fazy portowej w Tallinie. Dwa dni później okręty wyjdą w morze. Początkowo będą ćwiczyć w okolicach Szwecji i Finlandii. Potem przemieszczą się na Bałyk południowy. Tutaj głównym przedsięwzięciem będzie wspomniany już desant wojsk na poligonie w pobliżu Ustki. Ćwiczenia zakończą się 17 czerwca, tradycyjnie już w Kilonii. Dla Polski tegoroczne manewry będą także przygotowaniami do przedsięwzięcia w przyszłym roku, bo w 2017 roku to Polska będzie gospodarzem manewrów.

Manewry morskie Baltops organizowane są od 1972 roku na Morzu Bałtyckim. Początkowo było to ćwiczenie, w którym brały udział wyłącznie siły Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od 1993 roku do udziału w manewrach zostały zaproszone nowe państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska. Od tamtej pory ćwiczenie jest organizowane w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju.

Tagi: manewry, NATO, Baltops, marynarka wojenna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 May

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959