TYP: a1

Baltops 2016

poniedziałek, 25 kwietnia 2016
Redakcja/MF
W czerwcu odbędzie się kolejna, już 44. edycja manewrów morskich Baltops – jednego z największych i najważniejszych ćwiczeń NATO na Bałtyku. Wzorem lat ubiegłych ponownie wezmą w nich udział polscy żołnierze, okręty oraz lotnictwo.

manewry, Nato, Baltops


Podczas końcowej konferencji planistycznej, jaka odbyła się w Tallinie 19-21 kwietnia przedstawiciele polskiej delegacji potwierdzili udział w ćwiczeniu Baltops 2016 zadeklarowanych wcześniej sił. Do głównej części ćwiczenia zgłoszony został okręt podwodny ORP Sęp (3 Flotylla Okrętów), cztery myśliwce F-16, samolot patrolowo – rozpoznawczy An-28B1R oraz trzy śmigłowce (2 Mi-14 PŁ i W-3RM z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej). Ponadto w operacji desantowej na poligonie w pobliżu Ustki (16 czerwca) planowany jest udział pięciu trałowców i okrętu transportowo – minowego z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kompania zmechanizowana z 7 Brygady Obrony Wybrzeża wystąpi natomiast jako OPFOR – czyli przeciwnik sił koalicyjnych i prowadzić będzie działania na bronionym odcinku wybrzeża morskiego.

W największym tegorocznym ćwiczeniu NATO na Bałtyku wezmą udział marynarki wojenne m. in. Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwecji, Finlandii i krajów bałtyckich. Na razie uczestnicy zgłosili do ćwiczeń ponad 40 okrętów, kilkadziesiąt samolotów i śmigłowców, cztery tysiące marynarzy i żołnierzy. Wśród jednostek pływających znajdzie się brytyjski śmigłowcowiec HMS „Ocean”. To okręt desantowy, na którego pokładzie stacjonować może nawet 18 helikopterów.

„Baltops” rozpocznie się 4 czerwca od fazy portowej w Tallinie. Dwa dni później okręty wyjdą w morze. Początkowo będą ćwiczyć w okolicach Szwecji i Finlandii. Potem przemieszczą się na Bałyk południowy. Tutaj głównym przedsięwzięciem będzie wspomniany już desant wojsk na poligonie w pobliżu Ustki. Ćwiczenia zakończą się 17 czerwca, tradycyjnie już w Kilonii. Dla Polski tegoroczne manewry będą także przygotowaniami do przedsięwzięcia w przyszłym roku, bo w 2017 roku to Polska będzie gospodarzem manewrów.

Manewry morskie Baltops organizowane są od 1972 roku na Morzu Bałtyckim. Początkowo było to ćwiczenie, w którym brały udział wyłącznie siły Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od 1993 roku do udziału w manewrach zostały zaproszone nowe państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska. Od tamtej pory ćwiczenie jest organizowane w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju.

Tagi: manewry, NATO, Baltops, marynarka wojenna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 May

Powróciła do kraju Barbara Królikowska, która na 12-metrowym jachcie "Karolka" w rodzinnym rejsie odbyła podróż dookoła świata na trasie długości 34 887 Mm. Za swój rejs została uhonorowana nagrodą Srebrny Sekstant i I Nagrodą Honorową Rejs Roku 2005.
sobota, 28 maja 2005
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (około 8 m) jacht "Probus" z Kpt. Jerzym Cołojewem i dwoma przyjaciółmi w udany i trudny rejs do Islandii.
niedziela, 28 maja 1972
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs bez zawijania do portów, dookoła trzech przylądków, Francise Chichester na jachcie "Gipsy Moth IV".
niedziela, 28 maja 1967
Urodził się jeden z najsłynniejszych żeglarzy morskich Francis Joyon.
poniedziałek, 28 maja 1956