TYP: a1

Okrętowa Grupa Trałowa 12. Dywizjonu Trałowców na morzu!

czwartek, 12 maja 2016
Informacja prasowa
Okręty 12. Dywizjonu Trałowców zorganizowane w Okrętową Grupę Trałową (OGT) realizują szkolenie na wodach Zatoki Pomorskiej. Obejmuje ono m.in. stawianie zagród minowych i oczyszczanie akwenów z min i obiektów niebezpiecznych, strzelania artyleryjskie, a także przeprowadzanie jednostek przez wytyczone, bezpieczne tory wodne.


Fot. 8. FOW, M. Purman
 


Ćwiczenie OGT 12. DTR rozpoczął przeładunek pełnego zapasu min. Miał on miejsce w zorganizowanym przez siły Komendy Portu Wojennego przy jednym z nabrzeży świnoujskiego portu punkcie załadunku min. Na nabrzeże wjechały ciężarówki z minami morskimi oraz dźwig, następnie na pokład każdego z ćwiczących okrętów załadowano miny. Załadunek taki musi być przeprowadzony bardzo dyskretnie,tak, aby nie wzbudził zainteresowania ewentualnego przeciwnika. Wzmożona wtedy zostaje również ochrona rejonu prowadzenia operacji zarówno od strony nabrzeża jak i toru wodnego.

Już zaopatrzone w środki bojowe – miny i amunicję okręty pod osłoną nocy wyszły w morze. Na morzu prowadzona jest działalność zgodna z przeznaczeniem Okrętowej Grupy Trałowej. Oprócz zadań związanych z bierną ochroną okrętu przed minami morskimi elementami szkolenia są strzelania artyleryjskie zarówno do celów nawodnych – makiety miny i holowanej tarczy oraz do celów powietrznych – flary wystrzelonej z pokładu. Prowadzi się także strzelania sytuacyjne tzn. z pistoletów maszynowych do pozorowanych celów. Strzelania takie mają na celu przygotowanie załóg okrętów przed ewentualnym atakiem grup dywersyjnych.


Fot. 8. FOW, M. Purman


Podczas pięciodniowego szkolenia zaplanowano dla ćwiczących szereg zadań – m. in. postawienie min zarówno pojedynczo jak i zespołowo tak, aby utworzyć zagrodę o ściśle określonych parametrach, rozpoznawcze poszukiwanie min przy użyciu trałów kontaktowych oraz neutralizację wykrytych przedmiotów. Poza zadaniami, w których specjalizują się trałowce, przeprowadzone zostaną m.in. elementy obrony przeciwawaryjnej (OPA), akcja ratownicza (SAR), oraz uzupełnianie zapasów na morzu (RAS). Jeden z końcowych epizodów szkolenia dotyczył będzie ochrony przed czynnikami broni masowego rażenia. Szkolenie zakończy się w piątek 13 maja.

W skład Okrętowej Grupy Trałowej 12. Dywizjonu Trałowców wchodzą trzy trałowce: ORP Dąbie, ORP Jamno, ORP Mielno. Ćwiczą one ze zbiornikowcem Z-8 oraz stacją demagnetyzacyjną SD-11. Ćwiczenie zabezpiecza również trałowiec ORP Necko. Podczas ćwiczenia ocenie podlegają wszystkie istotne elementy, świadczące o stopniu przygotowania całej grupy do realizacji zadań. Istotne są zatem umiejętności i wiedza poszczególnych marynarzy załóg działających jako zespoły oraz zgranie z innymi, wspólnie działającymi jednostkami. Całością przedsięwzięć realizowanych w ramach Okrętowej Grupy Trałowej dowodzi komandor podporucznik Krzysztof Miecznikowski z 12. Dywizjonu Trałowców.
Tagi: trałowce, ćwiczenia, mina
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 lipca

Do Odessy dopływa z Gdańska "Velet" pod dowództwem Henryka Wolskiego.
środa, 5 lipca 2006
W Gdańsku rozpoczęła się kolejna edycja Operacji Żagiel, święto żagli i regaty organizowane przez The International Sail Training Association.
środa, 5 lipca 2000
W Gdańsku na Motławie gościł jeden z największych żeglarzy świata Eric Tabarly na pokładzie "Pen Duick II".
sobota, 5 lipca 1997
Zmarł Józef Marczewski, wieloletni działacz żeglarski, członek honorowy PZŻ.
niedziela, 5 lipca 1992
Powrócił z rejsu dookoła świata jacht "Tropiciel" z Kpt. Ryszardem Wabikiem.
sobota, 5 lipca 1986
Samotny rejs przez Cieśniny Duńskie na "Eurosie" odbył Aleksander Kaszowski; w czasie rejsu przebyto 800 mil w ciągu 10 dni.
poniedziałek, 5 lipca 1971
Alec Rose powrócił do Portsmouth po rejsie dookoła świata na s/y "Lively Lady".
piątek, 5 lipca 1968
Na jachcie "Thetys" w Nowym Jorku zakończył rejs Krzysztof Grabowski (start z Tangeru 12 kwietnia); był to pierwszy powojenny atlantycki rejs polskiego żeglarza.
niedziela, 5 lipca 1959
Urodził się Andrzej Zawieja, olimpijczyk w klasie Finn (1968 r.), wielokrotny mistrz Polski w tej klasie, trener żeglarski.
piątek, 5 lipca 1940