TYP: a1

Incydenty na Morzu Bałtyckim

czwartek, 14 kwietnia 2016
Redakcja/MF
Do groźnych incydentów doszło we wtorek i środę na wodach międzynarodowych Bałtyku. Dwa rosyjskie samoloty bojowe kilkakrotnie przeleciały w pobliżu amerykańskiego niszczyciela rakietowego symulując atak.

US Navy
Fot. US Navy

Do zdarzenia doszło na wodach międzynarodowych w odległości 70 mil morskich (112 km) od Kaliningradu. Dwa rosyjskie Su-24 bez widocznego uzbrojenia przeprowadziły "symulowany atak", przelatując obok niszczyciela USS Donald Cook. Były tak blisko, że zburzyły wodę nieopodal okrętu. Po Su-24 nad amerykańskim okrętem siedmiokrotnie przelatywał jeszcze rosyjski śmigłowiec KA-27, którego załoga robiła zdjęcia.

US Navy
US Navy


Do podobnych incydentów doszło zarówno we wtorek, jak i w środę. Rosyjskie samoloty nie zareagowały na próby kontaktu przez radio podjęte przez załogę niszczyciela USS Donald Cook.

US Navy
Fot. US Navy


Według amerykańskiej marynarki zachowanie Rosjan to „najbardziej agresywny akt” w ostatnim czasie.
O incydencie amerykańska marynarka wojenna poinformowała na swoich stronach internetowych. Opublikowano też nagrania wideo rosyjskich manewrów w pobliżu niszczyciela. Według władz USA incydent ten jest całkowicie niezgodny z profesjonalnymi normami sił zbrojnych operujących w pobliżu siebie na wodach międzynarodowych i w międzynarodowej przestrzeni powietrznej.
Tagi: Bałtyk, marynarka wojenna, manewry, incydent
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 9 May

Philippe Jeantot dopływając na "Credit Agricole" do Newport wygrywa I edycję BOC Challenge.
poniedziałek, 9 maja 1983
Z Travemunde do Polski wyruszyły zakupione tam - szkuner sztakslowy "Temida I" pod dowództwem Mariusza Zaruskiego i jol "Temida II" pod dowództwem Jana Kuczyńskiego; cztery lata później "Temida I" uległa rozbiciu w czasie postoju w porcie Władysławowo.
poniedziałek, 9 maja 1932
W Warszawie obradował pierwszy sejmik Polskiego Związku Żeglarskiego z udziałem przedstawicieli czterech klubów; pierwszym prezesem został Antoni Aleksandrowicz.
niedziela, 9 maja 1926
Z Lizbony wyrusza Niezwyciężona Armada - hiszpańska flota z zamiarem najazdu na Anglię.
poniedziałek, 9 maja 1588
W Glasgow urodził się sir Thomas Lipton (zmarł w Londynie 2.10.1931); fascynował się Pucharem Ameryki. Zasłynął z ponad 30. letniej walki o to trofeum na serii jachtów o nazwie "Shamrock".
czwartek, 9 maja 1850