TYP: a1

Incydenty na Morzu Bałtyckim

czwartek, 14 kwietnia 2016
Redakcja/MF
Do groźnych incydentów doszło we wtorek i środę na wodach międzynarodowych Bałtyku. Dwa rosyjskie samoloty bojowe kilkakrotnie przeleciały w pobliżu amerykańskiego niszczyciela rakietowego symulując atak.

US Navy
Fot. US Navy

Do zdarzenia doszło na wodach międzynarodowych w odległości 70 mil morskich (112 km) od Kaliningradu. Dwa rosyjskie Su-24 bez widocznego uzbrojenia przeprowadziły "symulowany atak", przelatując obok niszczyciela USS Donald Cook. Były tak blisko, że zburzyły wodę nieopodal okrętu. Po Su-24 nad amerykańskim okrętem siedmiokrotnie przelatywał jeszcze rosyjski śmigłowiec KA-27, którego załoga robiła zdjęcia.

US Navy
US Navy


Do podobnych incydentów doszło zarówno we wtorek, jak i w środę. Rosyjskie samoloty nie zareagowały na próby kontaktu przez radio podjęte przez załogę niszczyciela USS Donald Cook.

US Navy
Fot. US Navy


Według amerykańskiej marynarki zachowanie Rosjan to „najbardziej agresywny akt” w ostatnim czasie.
O incydencie amerykańska marynarka wojenna poinformowała na swoich stronach internetowych. Opublikowano też nagrania wideo rosyjskich manewrów w pobliżu niszczyciela. Według władz USA incydent ten jest całkowicie niezgodny z profesjonalnymi normami sił zbrojnych operujących w pobliżu siebie na wodach międzynarodowych i w międzynarodowej przestrzeni powietrznej.
Tagi: Bałtyk, marynarka wojenna, manewry, incydent
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 October

Przy umiarkowanym wietrze, ale gęstej mgle na półkę skalną w okolicy Gotlandii wszedł s/y "Mokotów"; jacht odratowano.
środa, 5 października 1983
Start w Saint Malo 1 edycji Route du Rhum.
czwartek, 5 października 1978
Z Rio de Janeiro pod dowództwem Wojciecha Białego wypłynęła szalupa "Rozumek" biorąc kurs na Cape Town.
niedziela, 5 października 1969