TYP: a1

Incydenty na Morzu Bałtyckim

czwartek, 14 kwietnia 2016
Redakcja/MF
Do groźnych incydentów doszło we wtorek i środę na wodach międzynarodowych Bałtyku. Dwa rosyjskie samoloty bojowe kilkakrotnie przeleciały w pobliżu amerykańskiego niszczyciela rakietowego symulując atak.

US Navy
Fot. US Navy

Do zdarzenia doszło na wodach międzynarodowych w odległości 70 mil morskich (112 km) od Kaliningradu. Dwa rosyjskie Su-24 bez widocznego uzbrojenia przeprowadziły "symulowany atak", przelatując obok niszczyciela USS Donald Cook. Były tak blisko, że zburzyły wodę nieopodal okrętu. Po Su-24 nad amerykańskim okrętem siedmiokrotnie przelatywał jeszcze rosyjski śmigłowiec KA-27, którego załoga robiła zdjęcia.

US Navy
US Navy


Do podobnych incydentów doszło zarówno we wtorek, jak i w środę. Rosyjskie samoloty nie zareagowały na próby kontaktu przez radio podjęte przez załogę niszczyciela USS Donald Cook.

US Navy
Fot. US Navy


Według amerykańskiej marynarki zachowanie Rosjan to „najbardziej agresywny akt” w ostatnim czasie.
O incydencie amerykańska marynarka wojenna poinformowała na swoich stronach internetowych. Opublikowano też nagrania wideo rosyjskich manewrów w pobliżu niszczyciela. Według władz USA incydent ten jest całkowicie niezgodny z profesjonalnymi normami sił zbrojnych operujących w pobliżu siebie na wodach międzynarodowych i w międzynarodowej przestrzeni powietrznej.
Tagi: Bałtyk, marynarka wojenna, manewry, incydent
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 26 September

Jarosław Kaczorowski na "Allianz PL" uzyskuje kwalifikacje do regat Mini Transat.
wtorek, 26 września 2006
Urodził się Wojciech Kaliski, znany polski żeglarz morski, kapitan katamarana "Almatur II" i trimarana "Insgraf".
środa, 26 września 1956
Do Plymouth, po ponad dwuletniej podróży powraca "Golden Hind" (portugalski statek o nazwie "Pelikan", przebudowany w Plymouth i wcielony do floty Royal Navy), okręt Sir Francisa Drake'a.
poniedziałek, 26 września 1580