TYP: a1

ORP Błyskawica w niecodziennej odsłonie

poniedziałek, 2 grudnia 2019
Fot. Witold Tylec

O takim kadrze marzy wielu shipspotterów. ORP „Błyskawica” wracając z uroczystości podniesienia bandery na ORP „Ślązak” rzuciła cumy i odpłynęła na holu od nabrzeża portu wojennego Gdynia Oksywie biorąc kurs na miejsce swojego tradycyjnego postoju w Basenie Prezydenckim przy nabrzeżu pomorskim gdyńskiego portu.

Mogłem się poczuć jakbym zobaczył „Błyskawicę” wracającą  z jednego ze swych patroli bojowych podczas morskich batalii II wojny Światowej. ORP „Błyskawica”, z racji tego, że zawsze wychodziła bez większego uszczerbku dla załogi i okrętu z akcji bojowych często jest nazywana „Lucky ship”. Okręt, przebył w wojennej służbie 138356 Mm, wykonał 108 patroli bojowych, brał udział w eskorcie 85 konwojów, jego działa zestrzeliły 4 samoloty a wraz z innymi okrętami sprzymierzonych zatopił 2 okręty i 2 statki wroga oraz kilka mniejszych jednostek. W osłonie konwojów walczył z nieprzyjacielskimi okrętami podwodnymi. Podczas działań bojowych został trzykrotnie uszkodzony, a podczas całej II wojny światowej z jego załogi zginęło 5 marynarzy, a 48 odniosło rany. Po zakończeniu działań wojennych w 1947 roku powrócił do Polski i do 1975 roku służył jako okręt bojowy i zastąpił w roli okrętu muzeum ORP „Burza”. 

Tagi: ORP Błyskawica
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 February

Zmarł Janusz Sikorski; był korespondentem wojennym, jachtowym kapitanem żeglugi wielkiej, obieżyświatem i łowcą przygód, wokalistą i instrumentalistą, poetą i kompozytorem, publicystą i współautorem (wraz z Markiem Szurawskim) nadawanej przez kilka lat au
poniedziałek, 27 lutego 1995
Zakończył się w Krakowie VII Festiwal Piosenki Żeglarskiej "Shanties 88", Grand Prix festiwalu zdobył zespół "Packet" kierowany przez Mirosława Peszkowskiego.
sobota, 27 lutego 1988