TYP: a1

ORP Błyskawica w niecodziennej odsłonie

poniedziałek, 2 grudnia 2019
Fot. Witold Tylec

O takim kadrze marzy wielu shipspotterów. ORP „Błyskawica” wracając z uroczystości podniesienia bandery na ORP „Ślązak” rzuciła cumy i odpłynęła na holu od nabrzeża portu wojennego Gdynia Oksywie biorąc kurs na miejsce swojego tradycyjnego postoju w Basenie Prezydenckim przy nabrzeżu pomorskim gdyńskiego portu.

Mogłem się poczuć jakbym zobaczył „Błyskawicę” wracającą  z jednego ze swych patroli bojowych podczas morskich batalii II wojny Światowej. ORP „Błyskawica”, z racji tego, że zawsze wychodziła bez większego uszczerbku dla załogi i okrętu z akcji bojowych często jest nazywana „Lucky ship”. Okręt, przebył w wojennej służbie 138356 Mm, wykonał 108 patroli bojowych, brał udział w eskorcie 85 konwojów, jego działa zestrzeliły 4 samoloty a wraz z innymi okrętami sprzymierzonych zatopił 2 okręty i 2 statki wroga oraz kilka mniejszych jednostek. W osłonie konwojów walczył z nieprzyjacielskimi okrętami podwodnymi. Podczas działań bojowych został trzykrotnie uszkodzony, a podczas całej II wojny światowej z jego załogi zginęło 5 marynarzy, a 48 odniosło rany. Po zakończeniu działań wojennych w 1947 roku powrócił do Polski i do 1975 roku służył jako okręt bojowy i zastąpił w roli okrętu muzeum ORP „Burza”. 

Tagi: ORP Błyskawica
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 December

Zginął z rąk amazońskich piratów sir Peter Blake, niezwykły żeglarz, podróżnik i ekolog. Był jednym żeglarzem, który brał udział w pierwszych pięciu edycjach regat Whitbread (w latach 1989-1990 na jachcie "Steinlager" zwyciężył we wszystkich sześciu etapa
czwartek, 6 grudnia 2001
Krzysztof Kolumb podczas swej pierwszej ekspedycji odkrył Haiti; dwa tygodnie później "Santa Maria" weszła na mieliznę i statek uznano za stracony.
piątek, 6 grudnia 1492