TYP: a1

Pożegnanie z ORP Mewa

wtorek, 31 grudnia 2020
Fot. Witold Tylec

W poniedziałek, 30 grudnia, po 53 latach służby w Polskiej Marynarce Wojennej w gdyńskim porcie odbyła się uroczystość ostatniego opuszczenia bandery i proporca Marynarki Wojennej na trałowcu ORP Mewa o numerze burtowym 623.

Okres służby jednostki obfitował w wiele ważnych i ciekawych wydarzeń. W czerwcu 1987 roku na jego pokładzie gościł papież Jan Paweł II, który w czasie swej trzeciej pielgrzymki do Polski, odbył rejs z Gdyni do Sopotu a następnie na Westerplatte i do Gdańska.

W latach 1989-1991, okrętem dowodził późniejszy dowódca Marynarki Wojennej wiceadmirał Andrzej Karweta, który zginął w 2010 roku w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem. Natomiast w roku 2002, po modernizacji, okręt został pierwszą polską jednostką operującą w siłach morskich NATO, wchodząc w skład Stałego Zespołu Obrony Przeciwminowej MCM For North. Swoją wartość bojową okręt i jego załoga wielokrotnie udowadniali, zdobywając tytuł najlepszej jednostki w naszej flocie. Teraz załoga czeka na dwa nowe budowane w Gdańskiej Stoczni Remontowej niszczyciele min, które także będą miały, już tradycyjne dla polskich okrętów minowych,  nazwy pochodzące od gatunków ptaków, ORP Albatros i ponownie ORP Mewa. Trzecim okrętem z tej serii, będącym w służbie od 2017 roku jest ORP Kormoran.

Tagi: ORP Mewa, Marynarka Wojenna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 May

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520