TYP: a1

Odkryto okręt Vasco da Gamy

poniedziałek, 21 marca 2016
Redakcja/MF
U wybrzeży Omanu dokonano niezwykłego odkrycia – znaleziono szczątki „Esmeraldy”, okrętu należącego do portugalskiego odkrywcy Vasco da Gamy.

Esmeralda, Vasco da Gama

„Esmeralda” zatonęła podczas drugiej wyprawy do Indii słynnego odkrywcy, w 1503 roku. Zginęła wtedy także większość załogi okrętu wraz z jego dowódcą i wujem odkrywcy – Vicente Sodré.

Na szczątki statku natrafiła już w 1998 roku brytyjska firma Blue Water Recoveries. Dopiero w 2013 roku rozpoczęto profesjonalne prace archeologiczne, które zakończono teraz. Pozwoliły one ostatecznie potwierdzić, że odkryty wrak to „Esmeralda”. To historyczna chwila, jest to bowiem jednocześnie najstarszy zidentyfikowany okręt pochodzący z czasów wielkich odkryć geograficznych.

Szczątki „Esmeraldy” spoczywają w zatoce Ghubbat ar Rahib niedaleko wyspy Al-Hallanijjah należącej do Sułtanatu Omanu. Do tej pory wyciągnięto 2800 przedmiotów, między innymi takie, które umożliwiły zidentyfikowanie statku – na przykład brązowy dzwon z wybitą datą – 1498 czy dysk z herbem portugalskiego władcy Manuela I panującego w latach 1495–1521. Na wraku znaleziono także złote monety, który bito w Lizbonie między 1495 i 1501 rokiem. Jak wspomniał Hassan Al Lawati, doradca ministra dziedzictwa narodowego i kultury Omanu, to pierwszy projekt podwodnej archeologii przeprowadzony przez ten kraj. Ale pewnie nie ostatni, bowiem specjaliści z Omanu przeszukują teraz archiwa i badają historię szlaków morskich przebiegających przez Oman.

Jak twierdzi David Mearns z Blue Water Recoveries, te poszukiwania były o tyle nietypowe, że ekipa archeologów nastawiła się na szukanie konkretnego okrętu, bazując na przekazach historycznych i relacjach świadków. Dane historyczne jeszcze o drugiej jednostce floty utraconej podczas tego samego sztormu. Dotąd jednak nie udało się jej odnaleźć.

A co sprawiło, że poszukiwacze zaczęli podejrzewać, że chodzi o „Esmeraldę”? Wśród szczątków okrętu znaleziono niewielką srebrną monetę, tzw. Indio. Monety takie były bite w 1499 roku przez Manuela I specjalnie na potrzeby wymiany handlowej z Indiami. Do tej pory na świecie odnaleziono jeden egzemplarz tej monety.

Raport z odkrycia można przeczytać TUTAJ

Tagi: Esmeralda, Vasco da Gama, odkrycia, archeologia, Oman, indio
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 October

Z Southampton w rejs dookoła świata ze wschodu na zachód wystartował Chay Blyth na "British Steel"; po 292. dniach rejsu i opłynięciu Przylądka Horn ze wschodu na zachód, Blyth 6 sierpnia 1971 roku powrócił do Anglii.
wtorek, 20 października 1970
Odbyło się pierwsze po II wojnie zebranie Ligi Morskiej.
piątek, 20 października 1944
Zwodowano jacht "Farys" dla Erwina Webera, pierwszego polskiego żeglarza samotnika.
niedziela, 20 października 1935