TYP: a1

Odkryto okręt Vasco da Gamy

poniedziałek, 21 marca 2016
Redakcja/MF
U wybrzeży Omanu dokonano niezwykłego odkrycia – znaleziono szczątki „Esmeraldy”, okrętu należącego do portugalskiego odkrywcy Vasco da Gamy.

Esmeralda, Vasco da Gama

„Esmeralda” zatonęła podczas drugiej wyprawy do Indii słynnego odkrywcy, w 1503 roku. Zginęła wtedy także większość załogi okrętu wraz z jego dowódcą i wujem odkrywcy – Vicente Sodré.

Na szczątki statku natrafiła już w 1998 roku brytyjska firma Blue Water Recoveries. Dopiero w 2013 roku rozpoczęto profesjonalne prace archeologiczne, które zakończono teraz. Pozwoliły one ostatecznie potwierdzić, że odkryty wrak to „Esmeralda”. To historyczna chwila, jest to bowiem jednocześnie najstarszy zidentyfikowany okręt pochodzący z czasów wielkich odkryć geograficznych.

Szczątki „Esmeraldy” spoczywają w zatoce Ghubbat ar Rahib niedaleko wyspy Al-Hallanijjah należącej do Sułtanatu Omanu. Do tej pory wyciągnięto 2800 przedmiotów, między innymi takie, które umożliwiły zidentyfikowanie statku – na przykład brązowy dzwon z wybitą datą – 1498 czy dysk z herbem portugalskiego władcy Manuela I panującego w latach 1495–1521. Na wraku znaleziono także złote monety, który bito w Lizbonie między 1495 i 1501 rokiem. Jak wspomniał Hassan Al Lawati, doradca ministra dziedzictwa narodowego i kultury Omanu, to pierwszy projekt podwodnej archeologii przeprowadzony przez ten kraj. Ale pewnie nie ostatni, bowiem specjaliści z Omanu przeszukują teraz archiwa i badają historię szlaków morskich przebiegających przez Oman.

Jak twierdzi David Mearns z Blue Water Recoveries, te poszukiwania były o tyle nietypowe, że ekipa archeologów nastawiła się na szukanie konkretnego okrętu, bazując na przekazach historycznych i relacjach świadków. Dane historyczne jeszcze o drugiej jednostce floty utraconej podczas tego samego sztormu. Dotąd jednak nie udało się jej odnaleźć.

A co sprawiło, że poszukiwacze zaczęli podejrzewać, że chodzi o „Esmeraldę”? Wśród szczątków okrętu znaleziono niewielką srebrną monetę, tzw. Indio. Monety takie były bite w 1499 roku przez Manuela I specjalnie na potrzeby wymiany handlowej z Indiami. Do tej pory na świecie odnaleziono jeden egzemplarz tej monety.

Raport z odkrycia można przeczytać TUTAJ

Tagi: Esmeralda, Vasco da Gama, odkrycia, archeologia, Oman, indio
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 July

W Newport zakończył transatlantyckie regaty samotników Kapitan Krzysztof Baranowski na s/y "Polonez", który po przeliczeniu handicapowym został sklasyfikowany na 17 miejscu. W tych samych regatach 29. miejsce zajął Zbigniew Puchalski na s/y "Miranda" i 34
wtorek, 18 lipca 1972