TYP: a1

Odnaleziono wrak USS „Independence"

czwartek, 1 września 2016
Z mediów/MF
Szczątki amerykańskiego lotniskowca, zatopionego ponad 60 lat temu odnaleziono u wybrzeży Kalifornii, 40 km od San Francisco. Wrak odnaleziono podczas poszukiwań w ramach projektu zmierzającego do lokalizowania i badania historycznych wraków w rejonie, w którym utworzono Farallones National Marine Sanctuary.


By USN - Official U.S. Navy photo 80-G-74433 now in the U.S. National Archives, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=692436

O odnalezieniu USS „Independence” poinformowała National Oceanic and Atmospheric Administration. W tym samym rejonie naukowcy spodziewają się znaleźć około 300 wraków. Badania prowadzone są z udziałem specjalistów z US Navy a kierownikiem zespołu jest James Delgado. Podczas poszukiwań naukowcy posługują się podwodnymi autonomicznymi robotami Echo Ranger, zaprojektowanymi i zbudowanymi specjalnie do tego celu przez inżynierów Boeinga. System sonarowy dla robotów tworzący obraz trójwymiarowy zaprojektowała i wykonała firma Coda Octopus.

USS „Independence" (numer bojowy CVL 22) to statek o niezwykłej historii. Zwodowany w 1942 roku, wszedł do służby w 1943. Do końca wojny dotrwał bez szkód. Brał udział w ofensywie przeciwko Japonii, przyczynił się do zniszczenia pancernika „Musashi". Myśliwce startujące z jego pokładu strąciły co najmniej 78 japońskich samolotów.

Po zakończeniu wojny transportował amerykańskich żołnierzy do Stanów Zjednoczonych. W 1946 roku włączono go w skład flotylli 90 okrętów przeznaczonych do testowania broni jądrowej na atolu Bikini. Mimo że w jego pobliżu zdetonowano dwie bomby atomowe, każda o sile 23 kiloton, utrzymywał się na wodzie. Ślady tych wybuchów noszą na sobie odnalezione we wraku dwa myśliwce Hellcat ale sam lotniskowiec, choć uszkodzony przez fale uderzeniowe, temperaturę i promieniowanie lotniskowiec przetrwał. Przyholowano go do USA w ramach operacji „Cross roads". Ponieważ po testach stał się radioaktywny, zacumowano go w stoczni Point Naval Shipyard, a specjaliści z US Navy prowadzili na nim badania nad odkażaniem i dekontaminacją.

26 stycznia 1951 storpedowano go w pobliżu San Francisco, testując dwa nowe typy torped, ale miejsce to nie zostało dokładnie oznaczone. Wrak odnaleziono dopiero teraz. Jak zapewniają specjaliści, po 65 latach nie powinien już być radioaktywny.

Tagi: USS „Independence”, wrak, Bikini, US Navy
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 July

W wieku 86 lat zmarł Zenon Gralak, żeglarz, działacz Pomorskiego Związku Żeglarskiego, dziennikarz i publicysta morski oraz współtwórca nagrody „Rejs Roku”
środa, 15 lipca 1410
Z Port Huron (USA) na Jeziorze Huron wyruszył jacht "Gemini" biorąc udział w regatach Millennium 600 organizowanych wspólnie przez Bayview Yacht Club i Chicago Yacht Club z okazji stulecia regat Chicago Mac. Trasa liczyła 600 mil i prowadziła przez jezior
sobota, 15 lipca 2000
Zmarła Kpt. Teresa Dudzic-Zając; już w 1946 roku była zawodniczką i działaczką Akademickiego Związku Morskiego we Wrocławiu, potem wieloletnim członkiem kadry narodowej, później została trenerem i sędzią.
poniedziałek, 15 lipca 2002
Umiera Bogdan Dacko, który jako pierwszy po wojnie przepłynął Atlantyk na s/y "Hermes".
niedziela, 15 lipca 1990
Urodziła się Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, która na s/y "Mazurek" jako pierwsza kobieta na świecie odbyła samotny kobiecy rejs dookoła świata.
środa, 15 lipca 1936
W Gdyni odbył się chrzest żaglowca "Zawisza Czarny", jednostki przeznaczonej dla harcerzy, zbudowanej na bazie lugotrawlera "Cietrzew", który wcześniej został wycofany z eksploatacji.
piątek, 15 lipca 1960
Odbyła się kolejna edycja regat o Puchar Ameryki; kolejny raz wygrała załoga amerykańskiego jachtu - obrońcy pucharu "Resolute" z Kpt. Charlesem Adamsem.
czwartek, 15 lipca 1920