TYP: a1

Odnaleziono wrak USS „Independence"

czwartek, 1 września 2016
Z mediów/MF
Szczątki amerykańskiego lotniskowca, zatopionego ponad 60 lat temu odnaleziono u wybrzeży Kalifornii, 40 km od San Francisco. Wrak odnaleziono podczas poszukiwań w ramach projektu zmierzającego do lokalizowania i badania historycznych wraków w rejonie, w którym utworzono Farallones National Marine Sanctuary.


By USN - Official U.S. Navy photo 80-G-74433 now in the U.S. National Archives, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=692436

O odnalezieniu USS „Independence” poinformowała National Oceanic and Atmospheric Administration. W tym samym rejonie naukowcy spodziewają się znaleźć około 300 wraków. Badania prowadzone są z udziałem specjalistów z US Navy a kierownikiem zespołu jest James Delgado. Podczas poszukiwań naukowcy posługują się podwodnymi autonomicznymi robotami Echo Ranger, zaprojektowanymi i zbudowanymi specjalnie do tego celu przez inżynierów Boeinga. System sonarowy dla robotów tworzący obraz trójwymiarowy zaprojektowała i wykonała firma Coda Octopus.

USS „Independence" (numer bojowy CVL 22) to statek o niezwykłej historii. Zwodowany w 1942 roku, wszedł do służby w 1943. Do końca wojny dotrwał bez szkód. Brał udział w ofensywie przeciwko Japonii, przyczynił się do zniszczenia pancernika „Musashi". Myśliwce startujące z jego pokładu strąciły co najmniej 78 japońskich samolotów.

Po zakończeniu wojny transportował amerykańskich żołnierzy do Stanów Zjednoczonych. W 1946 roku włączono go w skład flotylli 90 okrętów przeznaczonych do testowania broni jądrowej na atolu Bikini. Mimo że w jego pobliżu zdetonowano dwie bomby atomowe, każda o sile 23 kiloton, utrzymywał się na wodzie. Ślady tych wybuchów noszą na sobie odnalezione we wraku dwa myśliwce Hellcat ale sam lotniskowiec, choć uszkodzony przez fale uderzeniowe, temperaturę i promieniowanie lotniskowiec przetrwał. Przyholowano go do USA w ramach operacji „Cross roads". Ponieważ po testach stał się radioaktywny, zacumowano go w stoczni Point Naval Shipyard, a specjaliści z US Navy prowadzili na nim badania nad odkażaniem i dekontaminacją.

26 stycznia 1951 storpedowano go w pobliżu San Francisco, testując dwa nowe typy torped, ale miejsce to nie zostało dokładnie oznaczone. Wrak odnaleziono dopiero teraz. Jak zapewniają specjaliści, po 65 latach nie powinien już być radioaktywny.

Tagi: USS „Independence”, wrak, Bikini, US Navy
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 June

Joanna Pajkowska zwycięzczynią TWO - STAR
wtorek, 20 czerwca 2017
We Fryburgu w Szwajcarii zmarł Bronisław Miazgowski - instruktor żeglarstwa i wychowania morskiego w Zarządzie Głównym dawnej Ligi Morskiej i Kolonialnej, pisarz-marynista, założyciel Klubu Marynistów, inicjator i założyciel Międzynarodowego Instytutu Kul
sobota, 20 czerwca 1981
Starosta koszaliński, na terenie przystani Klubu Tramp, wręczył pierwsze książeczki żeglarskie grupie miejscowych żeglarzy. Data ta została uznana za początek istnienia Klubu Morskiego Tramp w Koszalinie.
niedziela, 20 czerwca 1948
Urodził się w Kamyszynie nad Wołgą Witold Bublewski, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, działacz harcerski i Ligi Morskiej.
poniedziałek, 20 czerwca 1904
Yacht Klub Polski organizuje pierwsze morskie regaty na trasie Gdynia-Roenne; na starcie stanęło 9 jachtów; w regatach zwyciężył s/y "Witeź" z Kpt. Michałem Laudańskim.
wtorek, 20 czerwca 1933