TYP: a1

Odnaleziono okręt Jamesa Cooka

czwartek, 5 maja 2016
Redakcja/MF
W Stanach Zjednoczonych, na Rhode Island odnaleziono wrak HMS „Endeavour", okrętu żeglarza Jamesa Cooka. Legendarny odkrywca pływał na tym okręcie w latach 1768-1771 gdy poznawał nieznane wcześniej wody południowego Pacyfiku.

HMS Endeavour
By Samuel Atkins (c.1760-1810) - National Library of Australia, nla.pic-an5921609, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7458795


Dotychczas nie było wiadomo, gdzie znajduje się jednostka. Wiadomo było, że po podróży Cooka okręt został sprzedany i po wędrówce po wielu właścicielach w końcu został przemianowany na „Lord Sandwich” i wziął udział w wojnie o niepodległość USA. „Z opisu jednostki, jej wymiarów wiemy, że 'Lord Sandwich" to "Endeavour" - mówi doktor Kathy Abbas z Rhode Island Marine Archeology Project. To organizacja, która od ponad 20 lat bada historię morską stanu Rhode Island i odnalazła wrak „Lorda Sandwicha” w porcie w Newport.

Według Kathy Abbas w 1778 roku rząd Wielkiej Brytanii wysłał statek by dowodził bitwą o Rhode Island. „Amerykańska armia znajdowała się na lądzie, a Francja wysłała jej na pomoc flotę. Brytyjczycy zdali sobie sprawę z niebezpieczeństwa i wysłali 13 okrętów do zablokowania miasta. Wszystkie zostały zatopione na dość płytkich wodach. ” – mówi Abbas. Wraki brytyjskiej floty znajdują się w 9 różnych miejscach, a w jednym z nich, gdzie znaleziono 5 wraków, znajduje się też Lord Sandwich. Teraz eksperci chcą lepiej zbadać i opisać wszystkie jednostki.

HMS Endeavour to jedna z najbardziej zasłużonych jednostek w historii. Zwodowana w 1764 roku jako Earl of Pembroke została w 1768 kupiona przez brytyjską marynarkę i wysłana z misją naukową na Pacyfik z zadaniem badania tamtejszych wód. Pod dowództwem Cooka statek opłyną Przylądek Horn, dotarł do Tahiti, Nowej Zelandii i Australii.

Tagi: HMS Endeavour, James Cook, okręt, wrak, odkrycia, archeologia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 October

Z Southampton w rejs dookoła świata ze wschodu na zachód wystartował Chay Blyth na "British Steel"; po 292. dniach rejsu i opłynięciu Przylądka Horn ze wschodu na zachód, Blyth 6 sierpnia 1971 roku powrócił do Anglii.
wtorek, 20 października 1970
Odbyło się pierwsze po II wojnie zebranie Ligi Morskiej.
piątek, 20 października 1944
Zwodowano jacht "Farys" dla Erwina Webera, pierwszego polskiego żeglarza samotnika.
niedziela, 20 października 1935