TYP: a1

Miliony morskich stworzeń ugotowało się żywcem

niedziela, 25 lipca 2021
Z mediów

Rozmaite, nieoczekiwane zjawiska pogodowe, będące następstwem zmian klimatu, przynoszą dramatyczne skutki, także dla morskich stworzeń. Jak się okazuje, niedawna falę upałów, jaka nawiedziła Kanadę, przyczyniła się nie tylko do gigantycznych pożarów. Według szacunków z tego powodu u wybrzeży Oceanu Spokojnego zginęło ponad miliard stworzeń.

 

Chodzi o małże, rozgwiazdy i pąkle, które, mówiąc brutalnie, ugotowały się żywcem. Biologowie z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej prowadzili badania na południowo-zachodnim wybrzeżu kraju. Używali kamer na podczerwień do wykrywania temperatur w siedliskach przybrzeżnych. Temperatury, jakie odnotowali w siedliskach, sięgały nawet 49,6 st. C! Naukowcy odkryli także liczne małże gnijące we własnych muszlach. Było ich tak dużo, że ich zapach roznosił się daleko i był wyczuwalny nawet przed podejściem.

 

Małże tolerują temperatury do 30 st. C. Pąkle z kolei są bardziej odporne i wytrzymują do 40 st. ale długotrwała temperatura bliska prawie 50 kresek zabiła także je. Śmierć tych stworzeń zdecydowanie wpłynie także na na jakość wody w regionie, ponieważ małże filtrują wodę morską.


Prowadzący badania Chris Harley obliczył, że w czasie fali upałów mogło zginąć ponad miliard morskich stworzeń.


 

 

Tagi: ekologia, pożary, Kanada
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 September

Po zwycięstwie w regatach Plymouth-Vilamoura-Plymouth już na Kanale La Manche w silnym wietrze "Almatur II" łamie maszt; po prowizorycznej naprawie jachtu kontynuuje żeglugę do Dover, tuż przed portem w wyniku wywrotki jacht zatonął, a załogę uratowano.
wtorek, 20 września 1983
Rozpoczęły się pierwsze po II wojnie światowej regaty o Puchar Ameryki; wszystkie wyścigi wygrała "Columbia" z Briggsem Cunninghamem jako skipperem.
sobota, 20 września 1958
W Hamburgu został zwodowany "Passat", bark przeznaczony dla armatora Ferdinanda Leisza; przez lata żeglował do Australii i Ameryki Południowej, a obecnie pełni funkcję statku muzeum w Travemuende.
środa, 20 września 1911