TYP: a1

Chemikalia zabarwiły lagunę na różowo

wtorek, 27 lipca 2021
Z mediów

Oczywiście uważamy, że różowy to przepiękny kolor i różowy piasek na plażach Sardynii nas zachwyca, ale okazuje się, że róż może być także objawem ekologicznej katastrofy. Tak jest w przypadku Laguny Corfo w południowym regionie Patagonii w Argentynie, która zmieniła kolor na jasnoróżowy. Eksperci za przebarwienie obwiniają środek chemiczny używany do konserwacji krewetek.

 

Od dawna już mieszkańcy laguny skarżą się na nieprzyjemne zapachy i inne problemy ze środowiskiem. Apogeum nadeszło, kiedy w ubiegłym tygodniu wody laguny przybrały jadowity różowy kolor, który utrzymywał się kilka dni. Zdaniem ekologicznych aktywistów, winne temu są znajdujące się nad wodami laguny fabryki rybne. W fabrykach do konserwacji krewetek na eksport używany jest siarczyn sodu a ścieki z fabryk trafiają do rzeki Chubut, która zasila lagunę a także inne źródła wody w regionie. Opinię tę potwierdzają specjaliści – m.in. inżynier środowiska i wirusolog Federico Restrepo, który mówi, że zabarwienie jest spowodowane siarczynem sodu w odpadach rybnych, które zgodnie z prawem, powinny być utylizowane.

 

Laguna nie jest używana do celów rekreacyjnych. Regularnie jest też zanieczyszczana przez zakłady przemysłowe w rejonie Trelew. Zaniepokojeni skalą procederu mieszkańcy Rawson sąsiadującego z Trelew zablokowali drogi, którymi ciężarówki przewożą odpady rybne do oczyszczalni na obrzeżach miasta. Z powodu protestu władze prowincji zezwoliły fabrykom...na zrzucanie odpadów do laguny Corfo. - Czerwony kolor nie powoduje szkód i zniknie w ciągu kilku dni - zapewniał w zeszłym tygodniu szef kontroli środowiska w prowincji Chubut, Juan Micheloud.

 

 


 


 

Tagi: Laguna Corfo, ekologia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 July

W porcie Hel zacumował s/y "Euros" pod Kpt. Henrykiem Jaskułą, który jednym skokiem, w ciągu dziewięćdziesięciu dni, pokonał trasę z Buenos Aires długości 8276 Mm.
poniedziałek, 23 lipca 1973
położono stępkę na HMS 'Victory', sławnego za sprawą admirała Nelsona, zwycięzcy bitwy pod Trafalgarem. Dziś okręt pełni funkcję muzeum.
poniedziałek, 23 lipca 1759
Z Gdynii wyruszyła wyprawa harcerzy z Warszawy na jachcie 'Poleszczuk', docierając do Nowego Jorku i dalej drogą sródlądową do Chicago
sobota, 23 lipca 1938
W Śniatyniu rozpoczyna się rejs Waclawa Korabiewicza do Indii
poniedziałek, 23 lipca 1934