TYP: a1

Kapitan Cichocki minął Horn

czwartek, 9 lutego 2012

Tomasz Cichocki.
Źródło: www.kapitancichocki.pl
Płynący na jachcie “Polska Miedź” olsztynianin, Tomasz Cichocki, w 222. dniu samotnego rejsu dookoła świata minął 7 lutego Przylądek Horn. Przy przekraczaniu 67 południka, stanowiącego umowną granicę między Oceanem Spokojnym a Atlantykiem, dopisywała pogoda. Dzień był co prawda pochmurny, ale suchy, a wiatr w pierwszej części dnia nie przekroczył 30, a później 35 węzłów.


Z powodu awarii, z Tomaszem Cichockim od 21 listopada nie można się skontaktować przy pomocy systemu łączności satelitarnej. W ciągu tego okresu organizatorzy rejsu dwa razy otrzymali wiadomość od kapitana przez pośredników - pierwszą w Boże Narodzenie, a drugą 31 stycznia.

Cichocki w samotną podróż dookoła kuli ziemskiej wyruszył 1 lipca z francuskiego Brestu i pokonał dotychczas 22 tys. mil morskich (ponad 40 tys. km). W październiku kapitan musiał przerwać rejs z powodu awarii jachtu. Po naprawieniu uszkodzeń wyprawa została wznowiona.

Źródło: www.kapitancichocki.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 July

W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932