TYP: a1

Jachtu "Zefir" nie odnaleziono

wtorek, 16 sierpnia 2016
Z mediów/MF
W poniedziałek wieczorem zakończono poszukiwania jachtu "Zefir", który zatonął na Bałtyku w niedzielę wieczorem. Do tej pory nie udało się ustalić miejsca zatonięcia jednostki.


Zgłoszenia dokonał w niedzielę ok. godz. 23 członek załogi, który nadał sygnał SOS nadajnikiem UKF będąc już w wodzie. Mężczyzna nie był w stanie powiedzieć, gdzie się znajduje. Załogant nie miał przy sobie boi lokacyjnej ani żadnego z urządzeń, które mogłoby naprowadzić służby ratunkowe na jego ślad.

Jak poinformowała rzeczniczka Morskiego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego w Gdyni Mirosława Więckowska, do tej pory nie pojawił się żaden elementjednostki, jak na przykład koło ratunkowe, dzięki któremu można by było ustalić miejsce zatonięcia.

„Zefir” wypłynął w niedzielę po godz. 19 z portu w Świnoujściu. Na jachcie był jeden członek załogi. Celem rejsu jachtu był port Nexo na wyspie Bornholm. Żaglowiec nie był wyposażony w systemy lokalizacji i identyfikacji jednostek pływających (AIS oraz EPIRG).

W akcji poszukiwawczej brały udział jednostki nawodne "Pasat" oraz "Cyklon" Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, a także patrolowiec Straży Granicznej. Wykorzystywane były również jednostki napowietrzne: śmigłowiec Marynarki Wojennej oraz samolot "Bryza".
To nie pierwszy wypadek tej jednostki. W 2010 roku jacht "Zefir" zatonął na Zalewie Szczecińskim.

Tagi: akcja ratownicza, katastrofa, zatonięcie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 August

Na mecie regat OSTAR zameldował się Zbigniew Puchalski na s/y "Miranda" (45 dni żeglugi, 3670 Mm)
wtorek, 1 sierpnia 1972
Włączono do służby w Royal Navy największy w tamtym czasie okręt wojenny HMS "Warrior", który od razu stał się postrachem kanału La Manche; od 1987 r. po gruntownym remoncie pełni rolę statku-muzeum
czwartek, 1 sierpnia 1861