TYP: a1

Akcja ratownicza na Bałtyku

poniedziałek, 13 czerwca 2016
Informacja prasowa
Załoga śmigłowca W-3RM Anakonda udzieliła pomocy pasażerowi jednostki turystycznej. Mężczyzna z urazem głowy został podjęty na pokład maszyny i pod opieką lekarza ewakuowany na ląd. To szósta w tym roku akcja ratownicza z udziałem śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej.
Fot. Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej

W niedzielę, 12 czerwca po godzinie 10 załoga śmigłowca pełniąca dyżur na lotnisku w Darłowie otrzymała informację, że jeden z pasażerów jednostki turystycznej znajdującej się 28 mil morskich na północ od Łeby doznał urazu głowy i traci przytomność. Anakonda dowodzona przez kpt. pil. Arkadiusza Kaczmarka wystartowała do akcji ratowniczej o godzinie 10.10. Po 40 minutach lotu znajdowała się już nad jednostką a na jej pokład opuszczony został ratownik. Operacja podjęcia poszkodowanego mężczyzny trwała zaledwie 8 minut. O godzinie 11.01 śmigłowiec leciał już w kierunku lądu. 24 minuty później maszyna wylądowała na lotnisku w Gdyni Babich Dołach gdzie poszkodowany przytomny i w stanie stabilnym został przekazany obsadzie karetki pogotowia ratunkowego.

Skład załogi śmigłowca ratowniczego W-3RM:
kpt. pil. Arkadiusz Kaczmarek (dowódca załogi);
kpt. pil. Paweł Januszko (drugi pilot);
kmdr ppor. Tomasz Sikora (lekarz);
bsmt Rafał Cylka (ratownik);
mł. chor. Mirosław Ochtera (technik pokładowy).

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur w krajowym systemie ratownictwa morskiego i lotniczego utrzymywany jest na lotnisku w Darłowie. Pełnią go naprzemiennie załogi śmigłowców typu W-3RM Anakonda i Mi-14PŁ/R z 43. i 44. Bazy Lotnictwa Morskiego. System SAR wspiera również załoga samolotu patrolowego Bryza dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach.

Od początku lat 90-tych lotnicy z Marynarki Wojennej uczestniczyli w 592 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 314 osobom.

Utrzymywanie sił gotowych do ratowania zdrowia i życia w tzw. polskiej strefie odpowiedzialności SAR (ang. Search and Rescue) na Bałtyku to zadanie wynikające między innymi z podpisanej przez nasz kraj Międzynarodowej Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim. Strefa ta obejmuje obszar ponad 30 000 km² powierzchni morza.

Tagi: Akcja ratunkowa, Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, ratownicy
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 30 November

Kpt. Katarzyna Mazurek została pierwszą kobietą na stanowisku dowódcy okrętu wojennego polskiej marynarki wojennej. Kpt. Mazurek została dowódcą ORP Lublin.
środa, 30 listopada 2016
Zmarł Juliusz Sieradzki (ur. 1912 r.), już w latach trzydziestych projektant małych jachtów mieczowych z ożaglowaniem 5, 10, 12 m2, na których wygrywał niemal wszystkie regaty. M. in. zaprojektował popularną Omegę.
wtorek, 30 listopada 1999