TYP: a1

Marynarze uratowali tonącego mężczyznę

środa, 16 marca 2016
Redakcja/MF
We wtorek, ok. godz. 21-szej do Basenu Prezydenta przy Skwerze Kościuszki w Gdyni, pomiędzy rufy ORP "Błyskawica" i "Daru Pomorza" wpadł mężczyzna. Zareagowali marynarze.

marynarze, ORP "Błyskawica"
Fot. Trzecia Flotylla Okrętów, T. Gos

O godzinie 21.18 st. mar. Adrian Frost, pełniący służbę wachtowego na okręcie - muzeum ORP "Błyskawica", usłyszał dobiegające zza rufy ciche wołanie o pomoc. Natychmiast ogłosił alarm „człowiek za burtą”, udał się na miejsce skąd dobiegał głos tonącego i przystąpił do akcji ratowniczej. Po kilku sekundach dołączył do niego st. mar. Marcin Lizakowski i podał tonącemu koło ratunkowe. Do ratowników dołączyli kolejni marynarze z „Błyskawicy”: mł. chor. mar. Dariusz Chełmowski, mar. Marek Pelikan oraz mar. Mateusz Tokarzewski i zaczęli wyciągać mężczyznę z wody. Za pomocą koła ratunkowego mężczyzna został podholowany do drabinki przy nabrzeżu i wyciągnięty z wody. Cała akcja trwała ok. 2 minut.

Następnie, już w ciepłym pomieszczeniu na okręcie, mężczyźnie udzielono podstawowej pomocy medycznej i przystąpiono do rozgrzewania, m. in. okrywając go kocami i podając ciepłe napoje. Po 15 minutach od rozpoczęcia akcji ratowniczej przekazano uratowanego mężczyznę zespołowi ratownictwa medycznego.

Akcją ratowniczą kierował oficer dyżurny okrętu mł. chor. mar. Dariusz Chełmowski. Tagi: marynarze, ORP "Błyskawica", akcja ratunkowa
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 June

Na tratwie wykonanej z siedmiu pni "Les Sept Petites Soeurs" z Callao w Peru wyruszył William Willis; rejs zakończył w Pago Pago na Samoa.
wtorek, 22 czerwca 1954
Na pokladzie "Lwowa" rozpoczynają się prace nad pierwszym polskim filmem o tematyce morskiej "Zew Morza".
środa, 22 czerwca 1927
Urodził się Zbigniew Chodnikiewicz, jeden z najbardziej znanych szkoleniowców polskich.
niedziela, 22 czerwca 1924