TYP: a1

Marynarze uratowali tonącego mężczyznę

środa, 16 marca 2016
Redakcja/MF
We wtorek, ok. godz. 21-szej do Basenu Prezydenta przy Skwerze Kościuszki w Gdyni, pomiędzy rufy ORP "Błyskawica" i "Daru Pomorza" wpadł mężczyzna. Zareagowali marynarze.

marynarze, ORP "Błyskawica"
Fot. Trzecia Flotylla Okrętów, T. Gos

O godzinie 21.18 st. mar. Adrian Frost, pełniący służbę wachtowego na okręcie - muzeum ORP "Błyskawica", usłyszał dobiegające zza rufy ciche wołanie o pomoc. Natychmiast ogłosił alarm „człowiek za burtą”, udał się na miejsce skąd dobiegał głos tonącego i przystąpił do akcji ratowniczej. Po kilku sekundach dołączył do niego st. mar. Marcin Lizakowski i podał tonącemu koło ratunkowe. Do ratowników dołączyli kolejni marynarze z „Błyskawicy”: mł. chor. mar. Dariusz Chełmowski, mar. Marek Pelikan oraz mar. Mateusz Tokarzewski i zaczęli wyciągać mężczyznę z wody. Za pomocą koła ratunkowego mężczyzna został podholowany do drabinki przy nabrzeżu i wyciągnięty z wody. Cała akcja trwała ok. 2 minut.

Następnie, już w ciepłym pomieszczeniu na okręcie, mężczyźnie udzielono podstawowej pomocy medycznej i przystąpiono do rozgrzewania, m. in. okrywając go kocami i podając ciepłe napoje. Po 15 minutach od rozpoczęcia akcji ratowniczej przekazano uratowanego mężczyznę zespołowi ratownictwa medycznego.

Akcją ratowniczą kierował oficer dyżurny okrętu mł. chor. mar. Dariusz Chełmowski. Tagi: marynarze, ORP "Błyskawica", akcja ratunkowa
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 June

Joanna Pajkowska zwycięzczynią TWO - STAR
wtorek, 20 czerwca 2017
We Fryburgu w Szwajcarii zmarł Bronisław Miazgowski - instruktor żeglarstwa i wychowania morskiego w Zarządzie Głównym dawnej Ligi Morskiej i Kolonialnej, pisarz-marynista, założyciel Klubu Marynistów, inicjator i założyciel Międzynarodowego Instytutu Kul
sobota, 20 czerwca 1981
Starosta koszaliński, na terenie przystani Klubu Tramp, wręczył pierwsze książeczki żeglarskie grupie miejscowych żeglarzy. Data ta została uznana za początek istnienia Klubu Morskiego Tramp w Koszalinie.
niedziela, 20 czerwca 1948
Urodził się w Kamyszynie nad Wołgą Witold Bublewski, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, działacz harcerski i Ligi Morskiej.
poniedziałek, 20 czerwca 1904
Yacht Klub Polski organizuje pierwsze morskie regaty na trasie Gdynia-Roenne; na starcie stanęło 9 jachtów; w regatach zwyciężył s/y "Witeź" z Kpt. Michałem Laudańskim.
wtorek, 20 czerwca 1933