TYP: a1

Marynarze uratowali tonącego mężczyznę

środa, 16 marca 2016
Redakcja/MF
We wtorek, ok. godz. 21-szej do Basenu Prezydenta przy Skwerze Kościuszki w Gdyni, pomiędzy rufy ORP "Błyskawica" i "Daru Pomorza" wpadł mężczyzna. Zareagowali marynarze.

marynarze, ORP "Błyskawica"
Fot. Trzecia Flotylla Okrętów, T. Gos

O godzinie 21.18 st. mar. Adrian Frost, pełniący służbę wachtowego na okręcie - muzeum ORP "Błyskawica", usłyszał dobiegające zza rufy ciche wołanie o pomoc. Natychmiast ogłosił alarm „człowiek za burtą”, udał się na miejsce skąd dobiegał głos tonącego i przystąpił do akcji ratowniczej. Po kilku sekundach dołączył do niego st. mar. Marcin Lizakowski i podał tonącemu koło ratunkowe. Do ratowników dołączyli kolejni marynarze z „Błyskawicy”: mł. chor. mar. Dariusz Chełmowski, mar. Marek Pelikan oraz mar. Mateusz Tokarzewski i zaczęli wyciągać mężczyznę z wody. Za pomocą koła ratunkowego mężczyzna został podholowany do drabinki przy nabrzeżu i wyciągnięty z wody. Cała akcja trwała ok. 2 minut.

Następnie, już w ciepłym pomieszczeniu na okręcie, mężczyźnie udzielono podstawowej pomocy medycznej i przystąpiono do rozgrzewania, m. in. okrywając go kocami i podając ciepłe napoje. Po 15 minutach od rozpoczęcia akcji ratowniczej przekazano uratowanego mężczyznę zespołowi ratownictwa medycznego.

Akcją ratowniczą kierował oficer dyżurny okrętu mł. chor. mar. Dariusz Chełmowski. Tagi: marynarze, ORP "Błyskawica", akcja ratunkowa
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 June

W Sydney po 189 dniach żeglugi zakończyła rejs Kay Cotte na "First Lady". W historii żeglarstwa był to pierwszy kobiecy rejs dookoła świata bez zawijania do portów.
niedziela, 5 czerwca 1988
Start do Piątych Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy. Na mecie pierwszy był 79-metrowy "Club Mediterranee", ale po nim pojawili się na mecie dziesięciometrowy trimaran "The Third Turtle" z Michaelem Birchem i Kazimierz Jaworski na "Spanielu" (w kla
sobota, 5 czerwca 1976
Po 8 latach (2922 dni) zamknięcia z powodu wojny arabsko-izraelskiej otwarto ponownie Kanał Sueski.
czwartek, 5 czerwca 1975
Wyruszył w rejs z zamiarem dotarcia do Chicago na Wystawę Światową jacht "Dal" z Andrzejem Bohomolcem, Janem Witkowskim i Jerzym Świechowskim na pokładzie. Po drodze (na Bermudach) z jachtu zszedł Jan Witkowski.
poniedziałek, 5 czerwca 1933