TYP: a1

Rosyjska prowokacja na Bosforze

czwartek, 3 grudnia 2015
z mediów | JM
Mimo zapowiadanej przez władze Turcji blokady Cieśniny Bosfor dla rosyjskich statków, wczoraj przepłynął tamtędy okręt desantowy Floty Czarnomorskiej. Uwagę obserwatorów zwrócił brak flagi Turcji na maszcie jednostki, przepływającej przez teren tego kraju.


Czarnomorski okręt desantowy "Saratow" przepłynął wczoraj Bosfor, udając się w kierunku portu Tartus w Syrii, gdzie znajduje się wojskowa baza Rosjan. Płynąc przez cieśninę, załoga jednostki nie wciągnęła na maszt tureckiej flagi na znak szacunku dla kraju, na terenie którego się znalazła. Prowokacja jest odpowiedzią na zapowiadaną przez Turcję blokadę Bosforu i Dardaneli dla rosyjskiej floty, a także prowadzenie obserwacji krążownika "Moskwa" przez tureckie okręty podwodne.

Napięcie w stosunkach między państwami wzrosło po wydarzeniach z 24 listopada, kiedy na terenie Turcji zestrzelono bombowiec Su-24. Odpowiedzią Moskwy było nałożenie na stronę turecką sankcji gospodarczych. Wszystko wskazuje jednak na to, że konflikt nadal będzie narastał. Tagi: Turcja, Rosja, stosunki, wojna, konflikt
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 May

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520