TYP: a1

Rosyjska prowokacja na Bosforze

czwartek, 3 grudnia 2015
z mediów | JM
Mimo zapowiadanej przez władze Turcji blokady Cieśniny Bosfor dla rosyjskich statków, wczoraj przepłynął tamtędy okręt desantowy Floty Czarnomorskiej. Uwagę obserwatorów zwrócił brak flagi Turcji na maszcie jednostki, przepływającej przez teren tego kraju.


Czarnomorski okręt desantowy "Saratow" przepłynął wczoraj Bosfor, udając się w kierunku portu Tartus w Syrii, gdzie znajduje się wojskowa baza Rosjan. Płynąc przez cieśninę, załoga jednostki nie wciągnęła na maszt tureckiej flagi na znak szacunku dla kraju, na terenie którego się znalazła. Prowokacja jest odpowiedzią na zapowiadaną przez Turcję blokadę Bosforu i Dardaneli dla rosyjskiej floty, a także prowadzenie obserwacji krążownika "Moskwa" przez tureckie okręty podwodne.

Napięcie w stosunkach między państwami wzrosło po wydarzeniach z 24 listopada, kiedy na terenie Turcji zestrzelono bombowiec Su-24. Odpowiedzią Moskwy było nałożenie na stronę turecką sankcji gospodarczych. Wszystko wskazuje jednak na to, że konflikt nadal będzie narastał. Tagi: Turcja, Rosja, stosunki, wojna, konflikt
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 31 May

Po wielu latach postoju w Jastarni, we Władysławowie rozpoczyna się remont jachtu "Generał Zaruski".
wtorek, 31 maja 2005
Wystartowały regaty The Transat (dawny OSTAR) z Plymouth do Bostonu; w klasie trimaranów regaty wygrał Michel Desjoyeaux w czasie 8 dni, 8 godzin, 29 minut i 55 sekund.
poniedziałek, 31 maja 2004
Z okolic Wysp Kanaryjskich na tratwie "Ju-Fu" wyruszyła w rejs przez Atlantyk polska załoga pod dowództwem Krzysztofa Opieli; żeglarze dotarli do Juan w Puerto Rico, po 81 dniach żeglugi i przebyciu około 3000 Mm.
niedziela, 31 maja 1992
Zmarł Zbigniew Krasnodębski - zasłużony działacz żeglarski, wcześniej żołnierz AK i uczestnik Powstania Warszawskiego, działacz Yacht Klubu Polski, Głównej Komisji Turystyki Żeglarskiej PZŻ.
piątek, 31 maja 1991