TYP: a1

Chrzest gdańskiego żaglowca

środa, 5 października 2011
Informacja prasowa
8 października w Gdańsku odbędzie się uroczystość nadania imienia jednostce s/y Kapitan Borchardt. Chrztu, zgodnie z ceremoniałem morskim, dokona Matka Chrzestna żaglowca – Anna Wypych-Namiotko, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Armator otrzyma z rąk Pawła Adamowicza, prezydenta miasta, flagę Gdańska.

Tym samym s/y Kapitan Borchardt dołączy do innych znakomitych jednostek pływających pod gdańską banderą, m.in. „Antiki”, „Bryzy H” czy wkrótce „Generała Zaruskiego” /będzie pełnił rolę jednostki flagowej Miasta Gdańska/ i będzie promował nasze miasto w portach zagranicznych oraz podczas międzynarodowych i gdańskich imprez żeglarskich. Będzie działał na rzecz edukacji i tradycji morskiej, organizując rejsy dla dzieci i młodzieży z gdańskich szkół.

Data uroczystości: 8 października 2011 roku
Godzina: 13.00
Miejsce: nabrzeże Targu Rybnego na wysokości Hotelu Hilton – na pokładzie s/y Kapitan Bochardt

S/y Kapitan Borchardt to nowy, a jednocześnie najstarszy polski żaglowiec. Trzymasztowy szkuner gaflowy został wybudowany w Holandii w 1918 roku jako oceaniczny statek towarowy. Dla kraju był to rok niezwykle ważny. Polska po 123 latach odzyskała dostęp do morza. Rozpoczęły się prace nad odtworzeniem floty morskiej i edukacją przyszłych kadr „wilków morskich”. Powstała pierwsza szkoła morska w Tczewie. Pojawił się tam m.in. Karol Olgierd Borchardt, późniejszy kapitan i propagator tradycji morskiej, człowiek legenda, powszechnie znany z twórczości literackiej – autor m.in. książki „Znaczy kapitan”.

Dla uhonorowania jego postaci i idei popularyzacji tradycji oraz zwyczajów morskich, postanowiono ochrzcić żaglowiec, który dotąd pływał jako „Nora”, „Harlingen”, „Moewe”, „Vadder”, „Gerrit”, „In Spe”, „Utskar” czy ostatnio „Najaden”, imieniem „Kapitan Borchardt”.

Przebudowany w 1989 roku żaglowiec dysponuje dwoma kabinami dwuosobowymi, siedmioma kabinami trzyosobowymi oraz czterema kabinami czteroosobowymi. Wszystkie posiadają klimatyzację oraz łazienkę z natryskiem i toaletą. Tym samym łączy w sobie niepowtarzalną atmosferę historycznego żaglowca z komfortowymi warunkami, w których można przeżyć żeglarską przygodę. Będzie to czwarty z ogólnodostępnych żaglowców w Polsce (Dar Młodzieży i Iskra służą szkołom, dla młodzieży i dorosłych żeglarzy dostępne były do tej pory Chopin, Pogoria i Zawisza Czarny)

Dane techniczne

Typ: szkuner trzymasztowy
Materiał: stal
Długość całkowita: 45 m
Długość pokładu: 33,84 m
Szerokość: 7,02 m
Zanurzenie: 3,21 m
Wyporność: 173 tony
Żagle: 10 żagli o pow. 600 m2
Silnik: Caterpillar 3406B, 350 HP
Ilość miejsc: 49 (w tym 8 dla załogi zawodowej)
Kabiny: 2 dwuosobowe, 7 trzyosobowych, 4 czteroosobowe,
5 dla załogi

Kontakt

Jerzy Pusiak
Tel. 602 249 372
Biuro Armatorskie Kapitan Borchardt
ul. Cieszkowskiego 1/3 lok. 1
tel./fax: 22 839 81 58
www.kapitanborchardt.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 7 July

"Geronimo" bije rekord dookoła Australii (17 dni, 13 godzin, 32 minuty, 39 sekund).
czwartek, 7 lipca 2005
Na Oceanie Południowym zaginął podczas regat Vendee Globe Gerry Roufs na "Groupe LG".
poniedziałek, 7 lipca 1997
Z kanadyjskiego portu Victoria na Pacyfik wyruszył Kanadyjczyk Jon Claus Voss na jachcie o nazwie "Tilikum"; po przepłynięciu trzech oceanów zakończył podróż w Londynie.
niedziela, 7 lipca 1901
"Mari Cha IV" bije rekord przejścia trasy San Francisco - Hawaje z czasem 5 dni, 5 godzin, 43 minuty, 30 sekund.
środa, 7 lipca 2004
W Greenwich królowa Elżbieta II nadaje tytuł szlachecki Francisowi Chichesterowi.
niedziela, 7 lipca 1968