TYP: a1

Czarna seria wypadków jednostek pływających

wtorek, 2 czerwca 2015
z mediów | WM
Ledwo otrząsnęliśmy się po informacji o zatonięciu na Bałtyku s/y Down North (więcej tutaj: Tragedia na Bałtyku. Jedna osoba nie żyje), kiedy media podały wiadomość o przecieku na jachcie Zjawa IV.

SY Zjawa IV
"SY Zjawa IV on Gdansk Bay 2" autorstwa Happa - Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons.

Jednostka, która wypłynęła w niedzielę w rejs z Gdyni do Szwecji, zaczęła w niekontrolowany sposób nabierać wody wczoraj po południu. Przyczyną przecieku było rozszczelnienie kadłuba (Zjawa to jacht drewniany). Dlaczego do niego doszło? To pytanie pozostaje na razie bez odpowiedzi. Na szczęscie wszystkich 15 uczestników onkorejsu (12 kobiet walczących z rakiem oraz 3 osoby załogi) została bezpiecznie awakuowana, a jacht po odpompowaniu wody - doprowadzony do portu we Władysławowie. Przed wypłynięciem "Zjawa IV" przeszedł kapitalny remont, kontrolę Polskiego Rejestru Statków i Urzędu Morskiego oraz uzyskał kartę bezpieczeństwa.

Dzień jeszcze nie dobiegł końca, gdy na Bałtyku doszło do kolejnej w ostatnich dniach tragedii. Po godzinie 2100, około kilometra od brzegu, niedaleko wschodniej główki portu w Świnoujściu, przewrócił się i zatonął kuter rybacki MIZ 20. Na pokładzie były trzy osoby. Dwie z nich zostały uratowane i ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Trzecia niestety nadal jest poszukiwana przez ratowników. Zdaniem SAR rybacy nie zachowali podstawowych zasad bezpieczeństwa, nie byli ubrani w kamizelki ratunkowe. Warunki atmosferyczne były dobre. Przyczyny wypadku jak dotąd nie są znane.

Tego dnia zdarzyła się jeszcze jedna tragedia, której rozmiary przechodzą wszelkie wyobrażenie - tym razem w Chinach, na rzece Jangcy. W poniedziałek zatonął tam statek pasażerski z ponad 450 osobami na pokładzie. Trwa akcja ratunkowa, w której uczestniczy ponad 50 statków i 3 tys. osób. Do tej pory udało się uratować tylko 12 osób.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932