TYP: a1

Co nowego z Ever Forward?

czwartek, 7 kwietnia 2022
Hanka Ciężadło

Niestety niewiele. Statek wszedł na mieliznę 13 marca i nadal tkwi w zatoce Chesapeake. Wszystkie dotychczasowe próby uwolnienia go okazały się nieudane. Jednostka należy do Evergreen - tego samego przewoźnika, który jest właścicielem słynnego z zablokowania Kanału Sueskiego kontenerowca Ever Given. Wygląda więc na to, że marzec jest szczególnie pechowy dla tego koncernu.

 

Zawsze do przodu…

… albo i nie zawsze. Mierzący 334 metry długości Ever Forward uparcie tkwi na mieliźnie i nic nie wskazuje na to, by w obecnym stanie mógł ją opuścić. Na szczęście, w odróżnieniu od sytuacji z Ever Given, nie ma tu mowy o blokowaniu szlaku wodnego.

W specjalnym oświadczeniu Dyrekcji Maryland Port Administration podano, że jednostka nie stanowi przeszkody dla innych statków i transport do portu Baltimore odbywa się w normalnym trybie. Nie zmienia to jednak faktu, że kontenerowiec pozostaje uziemiony. A raczej – ubłocony. Czy zatem lokalne służby ratownicze mają jakiś nowy pomysł na jego uwolnienie?

Owszem, mają

Dotychczas wysiłki ratowników skupiały się na próbach poruszenia kontenerowca przy użyciu holowników i  barek, przy jednoczesnym usuwaniu błota z okolicy śruby i steru.

Najnowsza koncepcja polega na przynajmniej częściowym rozładowaniu statku, dzięki czemu jego zanurzenie się zmniejszy i będzie on w stanie w końcu opuścić stanowisko, które tak niefortunnie zajął. Teraz na miejsce mają przybyć jednostki wyposażone w dźwigi, które dokonają próby przeładowania kontenerów z unieruchomionego kontenerowca.

Jak podaje portal The Loadstar, zajmujący się frachtem i spedycją, Ever Forward ma zanurzenie 15,5 m. Ponieważ kontenerowiec nieco zboczył z głównego szlaku, znalazł się w miejscu, gdzie dno (i to błotniste) znajduje się na głębokości 7,6 m, a pływy mają tam ograniczony zasięg. Uwolnienie statku z pewnością nie będzie więc prostym zadaniem.

 

Tagi: Ever Forward, Evergreen, kontenerowiec, mielizna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 lipca

Francis Joyon na trimaranie "IDEC" bije rekord dobowej żeglugi z wynikiem 543 Mm (22,62 węzły).
poniedziałek, 4 lipca 2005
"Dar Pomorza" kończy służbę i zostaje przekazany do Centralnego Muzeum Morskiego, odtąd pełni rolę muzeum.
niedziela, 4 lipca 1982
W Gdańsku odbyła się ceremonia podniesienia bandery na żaglowcu "Dar Młodzieży".
niedziela, 4 lipca 1982
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs Kapitan Zbigniew Puchalski na s/y "Miranda".
piątek, 4 lipca 1980
W Szczecinie został zwodowany jacht "Polonez", na którym Kapitan Krzysztof Baranowski startował w regatach OSTAR i później odbył rejs dookoła świata.
niedziela, 4 lipca 1971
Na "Zjawie III" zamyka okołoziemską pętlę Władysław Wagner, stając się pierwszym polskim żeglarzem, który płynął świat pod żaglami.
wtorek, 4 lipca 1939