TYP: a1

Nagroda dla odkrywcy okrętu podwodnego

poniedziałek, 8 lutego 2016
Redakcja/MF
Uwaga poszukiwacze podwodnych skarbów! Starosta Drawski wyznaczył 5000 zł nagrody za wydobycie z jeziora Drawsko i przekazanie w uzgodniony sposób Starostwu Powiatowemu w Drawsku Pomorskim wraku historycznej łodzi podwodnej z okresu II Wojny Światowej lub wcześniejszego. Znalazca otrzyma także Statuetkę Odkrywcy. Nagroda może wzrosnąć.


Fot. By Kapitel - Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20718924


O nagrodę mogą ubiegać się ci, którzy wezmą udział w zorganizowanej akcji poszukiwań. Aby to zrobić, należy spełnić postanowienia regulaminu zamieszczonego na stronie internetowej www.jeziorotajemnic.pl. Warunkiem jest też przekazywanie relacji w ramach uczestnictwa w sesji poszukiwawczej. Nagroda może zostać zwiększona o swoją wielokrotność dzięki deklaracjom przekazania darowizny w przypadku odnalezienia i przekazania okrętu podwodnego. Taką deklarację będą mogły złożyć przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe lub samorządy.

Jak twierdzi pomysłodawca akcji, starosta Stanisław Kuczyński, kwota nagrody być może nie jest wystarczająca na pokrycie kosztów wydobycia wraku, ale chodzi przede wszystkim o przygodę (oraz promocję regionu).

O okrętach podwodnych na dnie jeziora oraz innych tajemnicach skrytych na jego dnie okoliczni mieszkańcy mówią od dawna. Jezioro Drawsko należy do głębokich akwenów, miejscami ma 80 m głębokości. Mimo, że akcji towarzyszy spory szum medialny, całość ma być prowadzona w sposób naukowy.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 August

W Cowes z okazji 150.lecia Pucharu Ameryki zorganizowano jubileuszowe regaty, w których wystartowało 208 jachtów z różnych epok, a zwyciężył "Stealth" w czasie o prawie 5 godzin lepszym niż czas jachtu "America" z 1851 r.
środa, 22 sierpnia 2001
Zmarł Kpt. Antoni Ledochowski, jedna z legendarnych postaci polskiego żeglarstwa, wykładowca Szkoły Morskiej w Tczewie, potem w Gdyni, autor m.in. doskonałych podręczników z astronawigacji
czwartek, 22 sierpnia 1974
Zmarł Eugeniusz Kwiatkowski, m.in. twórca Gdyni i Centralnego Okręgu Przemysłowego
czwartek, 22 sierpnia 1974
Start do wokółziemskiego rejsu Bernarda Moitessiera na "Joshua"
czwartek, 22 sierpnia 1968
S/y "Swarożyc" pod Kpt. Wacławem Liskiewiczem zakończył rejs na Spitsbergen (po przebyciu 4905 Mm); był to pierwszy rejs polskiego jachtu w rejony podbiegunowe
wtorek, 22 sierpnia 1967
Na jachcie "Anahita" wyruszył w rejs dookoła świata Louis Bernicot; rejs zakończył się pełnym sukcesem, przy czym odbył sie on bez jakiejkolwiek poważniejszej awarii
sobota, 22 sierpnia 1936