TYP: a1

200-letni wrak odnaleziony w Oceanie Indyjskim

czwartek, 14 stycznia 2016
z mediów | JM
Niezwykłego odkrycia dokonała załoga zaopatrzeniowca "Havila Harmony", przeczesującego Ocean Indyjski w poszukiwaniu szczątków zaginionego w 2014 roku Boeinga 777. Wrak faktycznie odnaleziono - jak się jednak szybko okazało, był to dwustuletni statek.Okręt zaopatrzeniowy "Havila Harmony", pływający pod banderą Malezji, jest jedną z trzech jednostek wynajętych przez państwowe służby w celu poszukiwania zaginionego samolotu MH370 - który dwa lata temu zaginął w tajemniczych okolicznościach. Akcja poszukiwawcza nie odniosła dotąd skutku, jednak tym razem miało dojść do przełomu. Załoga jednostki wykryła bowiem podłużny kształt spoczywający na dnie oceanu. Po przeprowadzeniu dodatkowych badań i konsultacjach z naukowcami z Muzeum Zachodniej Australii okazało się, że odnaleziony wrak to dziewiętnastowieczny statek przemysłowy. Zdjęcie znaleziska zostało opublikowane w cotygodniowym raporcie o stanie prac poszukiwaczy.

Samolot Boeing 777 należący do linii Malaysia Airlines zaginął w marcu 2014 roku nad Morzem Południowochińskim. Na jego pokładzie znajdowało się 250 osób. Zgodnie z założeniami, poszukiwania wraku samolotu potrwają do czerwca tego roku.
Tagi: wrak, znalezisko, sonar, Malezja, Ocean Indyjski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 June

W regatach Rolex Transatlantic Challenge wygrywa "Mari Cha IV".
środa, 1 czerwca 2005
Na starcie regat AZAB 83 stanął Jerzy Rakowicz na jachcie "Alices Mirror"; zajął 2 miejsce na mecie w Falmouth, a pierwsze w swojej klasie.
środa, 1 czerwca 1983
W Gdańsku odbył się chrzest "Pogorii".
niedziela, 1 czerwca 1980
Start do III Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy; tym razem wystartowało 35 zawodników. Regaty wygrał Geoffrey Williams na "Sir Thomas Lipton".
sobota, 1 czerwca 1968
Na małym jachcie "Tinkerbelle" Robert Manry rozpoczął samotny rejs z Falmouth w Stanach Zjednoczonych do Falmouth w Anglii.
wtorek, 1 czerwca 1965
Rozpoczęcie rejsu s/y "Amethyst" ze Stanleyem Jabłońskim przez Atlantyk.
sobota, 1 czerwca 1963
W Auckland kończy się rejs Erwina Webera na s/y "Farys", pierwszy samotny rejs polskiego żeglarza.
środa, 1 czerwca 1938
Na "New Bedford" z portu Chatham rozpoczęli przeprawę przez Atlantyk Thomas Crapo wraz z żoną; 22 lipca wylądowali w Newlyn w Wielkiej Brytanii.
piątek, 1 czerwca 1877