Niesamowite śluzy: Caen Locks Hill

niedziela, 12 sierpnia 2012
Michał Woźniak
Caen Locks Hill to zespół śluz na kanale Kennte i Avon między Rodwe i Devizes w Wiltshire w Anglii. Inżynierem, który zaprojektował tą budowlę hydrotechniczną był John Rennie.

Łączna liczba śluz w tym miejscu to 29. Na odcinku długości 3,2 km różnica poziomów wynosi 72 m. Śluzy dzielą się na trzy grupy. Pierwsze siedem zaczynające się od Foxhangers Wharf Lock, a kończące na Foxhangers Bridge Lock, leży na odcinku 1,2 km. Kolejne szesnaście śluz umiejscowionych jest blisko siebie – jedna za drugą na jednym zboczu. Ze względu na ostry kąt nachylenia terenu odległości między śluzami są niewielkie. Ostatnia grupa śluz mieści się w Devizes.

Gdy nastały czasy kolei kanał wyszedł z użycia i został zamknięty. Ostatni ładunek przewożony tą drogą rozpoczął podróż w Avonmouth, a zakończył w Newbury – było to w październiku 1948 roku. Od roku 1960 rozpoczęły się wielkie prace odbudowy i konserwacji, które uwieńczone zostały wizytą królowej Elżbiety II w 1990 roku.

Cały kompleks wymaga znacznej ilości wody. W 1996 roku w Foxhangers została zainstalowana pompa. Jej zadanie to transport 32 mln litrów wody dziennie. W 2010 roku British Waterways zainstalowało 12 nowych wrót, w celu ograniczenia odpływu wody. Co ciekawe drewno uzyskane z przebudowy zostało użyte do budowy nowego mostu, który został zadedykowany Arabelli Churchill.TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 April

W Walencji oficjalnie poinformowano, że Karol Jabłoński został sternikiem hiszpańskiego syndykatu El Reto (team Desafio Espanol); celem syndykatu było zwycięstwo w Pucharze Ameryki.
wtorek, 5 kwietnia 2005
Wojciech Skórski i Kazimierz Kwasiborski na jachcie klasy Micro "Agnessa" wyruszyli w rejs przez Atlantyk.
niedziela, 5 kwietnia 1992
W stoczni Capitaine Flint zwodowano jacht "Ecureuil d'Aquitaine", późniejszy "Groupe LG".
środa, 5 kwietnia 1989
Zmarł Bogdan Supergan, krakowski kapitan jachtowy, wieloletni pracownik CWMiW w Gdyni.
wtorek, 5 kwietnia 1983
Na "Opty" zamknął pętlę dookoła świata Leonid Teliga; był to pierwszy samotny rejs Polaka dookoła świata.
sobota, 5 kwietnia 1969
W Giżycku rozpoczyna się budowa twierdzy Boyen.
środa, 5 kwietnia 1843