Niesamowite śluzy: Ronquières Inclined Plane

sobota, 4 sierpnia 2012
Michał Woźniak

Fot. Jean-Pol GRANDMONT
Ronquières Inclined Plane jest śluzą działającą na zasadzie pochylni, po której przemieszczają się szynowo kasetony przewożące barki i inne jednostki żeglugi śródlądowej. Pochylnia znajduje się w Belgii na kanale Bruksela-Charleroi w prowincji Hainaut. Otwarcie jej nastąpiło w roku 1968 i zakończyło sześć lat budowy. Śluza znajduje się w gminie Braine-le-Comte i bierze swoją nazwę od niedaleko położonej wsi Ronquières.


Celem budowy było zmniejszenie czasu, który trzeba było poświęcić na przebycie czternastu śluz znajdujących się na kanale. Ciekawostką jest to, że ich liczba i tak została zmniejszona już w XIX wieku.

Ronquières Inclined Plane ma długość 1 432 m oraz 67,73 m pionowego wyciągu. Składa się z dwóch dużych kasetonów zamontowanych na szynach. Każdy kaseton ma 91 m długości, 12 m szerokości i 3,70 m głębokości. Jednorazowo może zabrać ze sobą łódź ważącą 1350 ton lub kilka mniejszych, których gabaryty mieszczą się w wartościach granicznych.

Każdy kaseton ma 5-tonową przeciwwagę przemieszczającą się w korycie poniżej linii szyn. Takie rozwiązanie pozwala przemieszczać się kasetonom niezależnie od siebie. Każdy element jest ciągnięty przez 8 kabli – każdy po 1480 m długości. Każdy kaseton może poruszać się pomiędzy kanałami z prędkością 1,2 m/s. Przemierzenie całej długości zajmuje mu więc około 22 minut. Całkowity czas przeprawy przez tę śluzę, wliczając w to podniesienie mostu na kanale górnym to około 50 minut.


Fot. Jean-Pol GRANDMON

Fot. Boerkevit


TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 April

Na mecie regat III etapu The BOC Challenge Around Alone jako pierwszy zameldował się Christophe Auguin na jachcie "Groupe Sceta".
wtorek, 23 kwietnia 1991
W stoczni w Goeteborgu zwodowany zostaje pierwszy jacht klasy "Folkboat"; do 1977 r. wykonano na całym świecie 5000 jednostek tej klasy.
czwartek, 23 kwietnia 1942