A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Gording jest zasadniczo liną – w dodatku mającą bliskie konszachty z gejtawą, która... też jest liną, ale to już przecież wiecie (jeśli chcecie odświeżyć wiadomości w tej dziedzinie, zapraszamy do naszego słownika).
Czym jest faleń? Pierwsze skojarzenie nasuwa na myśl fale i związane z nimi bujanie. Cóż, nie jest to zupełnie błędny kierunek, bowiem na małych jednostkach zawsze buja bardziej; a właśnie z małymi, a nawet – najmniejszymi – związany jest faleń. I to dosłownie.
Czym właściwie jest wimpel? Hmm, to nie takie proste. Oryginalnie wimpel był rodzajem proporczyka - a ten, jak wiadomo, najlepiej prezentuje się, gdy jest zawieszony na eksponowanym miejscu; czyli najlepiej gdzieś wysoko. No a skoro już wimpel tam wisi, to oprócz celów dekoracyjnych można nadać mu jeszcze inne funkcje, co odrobinę zmieni jego wygląd i charakter... nie uprzedzajmy jednak faktów. Zaraz wyłuszczymy rzecz po kolei, chociaż z pewnym zastrzeżeniem: pod hasłem wimpel rozumiemy tak różne obiekty, że definicje będą aż dwie.
Nautofon bywa niekiedy nazywany „buczkiem mgłowym”, chociaż trzeba przyznać, że ta pierwsza nazwa brzmi jakoś bardziej dostojnie. Poza tym, słowo „buczek” sugeruje, że jest to raczej przedmiot nikczemnych rozmiarów - i zapewne równie niewielkiego znaczenia. Nie dajmy się jednak zwieźć pozorom: nautofon spełnia niesłychanie istotne funkcje i w żadnym wypadku - a już na pewno w wypadku mgły - nie należy go lekceważyć.
Genaker, występujący niekiedy pod ksywką genek, wydaje się być całkiem zwykłym żaglem. Ładnym, to fakt, ale też niespecjalnie skomplikowanym. Niestety, wystarczy choć odrobinę zagłębić się w temat, aby się przekonać, że jest to prostota pozorna.
Czym właściwie jest jufers? Poszukując informacji na ten temat, można znaleźć... no, różne rzeczy. Na przykład takie kwiatki: „jufers - element talrepu”. Ta-daaam, i wszystko jasne. Czym zatem jest ów mityczny jufers i do czego właściwie może się przydać żeglarzom? Już spieszymy z wyjaśnieniami.
W potocznym rozumieniu naktuz jest po prostu „podstawą kompasu”. Z powyższej definicji można by zatem wysnuć wniosek, że naktuz to zwykły słupek, na którym umieszcza się kompas, by ładnie się prezentował oraz by nie trzeba było się do niego schylać.
Czym właściwie jest matelot? Formą rozrywki, ćwiczeniem, a może artystycznym zobrazowaniem tego, jak wyglądało codzienne życie na statku? Prawdopodobnie jest wszystkim po trochu. A poza tym, jest całkiem ładny.
Wyblinka bywa też nazywana „ósemką pionierską”, co nasuwa pewne skojarzenia z odkrywaniem nowych lądów i eksploracją niezdobytych przestrzeni. I bardzo dobrze – bo filozofię wyblinki (o ile takowa istnieje) można by streścić w dwóch słowach: szybko i prosto. OK, to były trzy słowa.
Czym jest szalanda? Zasadniczo jest statkiem, ale niezbyt urodziwym i w dodatku takim trochę plaskatym; przynajmniej od spodu. Główną cechą, jaka wyróżnia szalandę spośród innych jednostek jest bowiem fakt posiadania płaskiego, a często nawet uchylnego dna. Taka konstrukcja daje szalandom szereg nowych, ciekawych możliwości, ale też sporo im odbiera.
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >

Kalendarium: 29 kwietnia

Urodził się Mateusz Kusznierewicz - kilkakrotny mistrz Polski w klasie Finn, mistrz olimpijski z Atlanty i zdobywca trzeciego miejsca na olimpiadzie w Atenach, dwukrotny mistrz świata, zdobywca wysokich miejsc w mistrzostwach świata, Europy i Pucharze Świ
wtorek, 29 kwietnia 1975
Ze Szczecina na start regat Bermudy - Newport wyruszył "Dar Szczecina" z Kpt. Jerzym Kraszewskim (29 czerwca wszedł do Hamilton).
sobota, 29 kwietnia 1972
Magazyn "Żagle" po raz pierwszy przyznaje nagrodę im. Leonida Teligi; leureatem zostaje Włodzimierz Głowacki za książkę "Wspaniały świat żeglarstwa".
czwartek, 29 kwietnia 1971
Odbył się ostatni przed II wojną światową XVI sejmik PZŻ; obowiązki prezesa objął Władysław Kiliński.
sobota, 29 kwietnia 1939