TYP: a1

Sylwetki piratów - Edward England

wtorek, 14 czerwca 2011
Weronika Morys
Edward England urodził się w Irlandii jako Edward Seegar. Był sławnym piratem, działającym u wybrzeży afrykańskich i na Oceanie Indyjskim w latach 1717 - 1720. Statki na których pływał to “Pearl” (który przemianował na "Royal James") oraz “Fancy”, na który wymienił “Pearl” w 1720 roku. Jego flagą była klasyczna piracka bandera (tzw. Jolly Roger) z czaszką nad dwoma skrzyżowanymi piszczelami na czarnym tle.

Swoją żeglarską karierę zaczął Edward na Jamajce, gdzie pływał jako oficer na slupie. Jego statek został przechwycony przez kapitana piratów Christophera Wintera, a sam England - pojmany i wcielony do załogi. Winter najprawdopodobniej zabrał Englanda do bazy piratów w Nassau na Bahamach. Kolejne doniesienia umieszczają go w roli kwatermistrza innego pirata - Charlesa Vane’a. Kiedy “Lark”, statek Vane’a, został przechwycony przez Królewską Marynarkę Wojenną, England i reszta załogi zostali wypuszczeni, co miało skłonić innych piratów, żeby się poddali i uzyskali królewskie ułaskawienie.

W połowie 1718 roku Vane oddał Englandowi dowództwo na jednym z przejętych statków. England dotarł na nim do zachodnich wybrzeży Afryki, gdzie splądrował dużą liczbę statków niewolniczych. Wraz ze swoją załogą przebywał przez jakiś czas w pewnym afrykańskim mieście. Po pewnym czasie powstały jednak niesnaski między ludnością a piratami, wywołane traktowaniem miejscowych kobiet. Wybuchły walki, piraci spalili miasto i odpłynęli.

W 1720 roku England dopłynął na Ocean Indyjski, gdzie połączył siły z innymi pirackim kapitanem Oliverem la Busem. England i La Buse zaatakowali duży statek handlowy (tzw. East Indiaman) dowodzony przez Jamesa Macrae. Zostali co prawda odparci, jednak udało im się dogonić statek Macrae w pobliżu lądu i przejąć go. England rozkazał oszczędzić życie Macrae, jednak jego kwatermistrzowi, Johnowi Taylorowi, nie spodobała się ta decyzja. Doprowadził on do głosowania, które rozstrzygnęło o pozbawieniu Englanda dowództwa. England został pozostawiony swemu losowi na Mauritiusie z dwoma innymi członkami załogi. Udało im się zbudować małą tratwę i dotrzeć do zatoki St. Augustine na Madagaskarze. England żył tam przez krótki czas żebrząc o jedzenie. Zmarł pod koniec 1720 roku.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 kwietnia

Na "Down Star" zakończył rejs dookoła świata George Fairle.
wtorek, 27 kwietnia 1965
Odbył się w Warszawie Zjazd Delegatów YKP; zjazdowi przewodniczył Ludwik Szwykowski, jeden z założycieli YKP. Na zjeździe wybrano nowy zarząd z prezesem Bronisławem Barylskim na czele.
niedziela, 27 kwietnia 1947
W Warszawie umiera Antoni Dobrowolski (urodzony w 1872 r.) profesor, geograf, uczestnik wyprawy arktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do powstania pierwszej polskiej stacji artycznej na Wyspie Niedźwiedziej.
wtorek, 27 kwietnia 1954
Urodził się Samuel Morse, twórca alfabetu Morse'a.
środa, 27 kwietnia 1791
Na Filipinach w walce z tubylcami ginie Ferdynand Magellan.
sobota, 27 kwietnia 1521