TYP: a1

Sylwetki piratów - Howell Davis

wtorek, 3 maja 2011
Weronika Morys
Howell Davis (Davies) był Walijskim piratem, który żył w latach 1690-1719. Jego piracka kariera trwała tylko 11 miesięcy, od lipca 1718 roku do czerwca 1719 roku, kiedy to został zaatakowany wraz ze swoimi kompanami i zginął. Pływał na statkach “Cadogan”, “Buck”, “Saint James” i “Rover”.

Piracka kariera Davisa rozpoczęła się w 1718 roku, kiedy statek niewolniczy “Cadogan”, na którym służył jako oficer został przechwycony przez piratów pod wodzą Edwarda England. Davis zdecydował się dołączyć do piratów i otrzymał dowództwo na “Cadogan”. Planował pożeglować od Brazylii, jednak jego załoga zbuntowała się i wymusiła żeglugę na Barbados. Tu Davis został uwięziony pod zarzutem piractwa. Po pewnym czasie został zwolniony z więzienia i udał się w poszukiwaniu schronienia do pirackiej meliny w New Providence na Bahamach.

Kiedy gubernator Woodes Rogers (sam były pirat) rozpoczął czystki wśród piratów na Bahamach, Davisowi udało się umknąć na slupie “Buck”, a następnie, wraz z sześcioma kompanami, przejąć statek u wybrzeży Martyniki. Davis został wybrany na kapitana i przez kilka kolejnych miesięcy prowadził rajdy ze swojej bazy w Coxon's Hole.

Następnie przebył Atlantyk by siać terror w okolicach Wysp Zielonego Przylądka. Później utworzył spółkę z francuskim piratem Olivierem Levasseur, znanym jako La Buse i drugim pirackim kapitanem, Tomaszem Cocklynem. Żeglując na południe atakowali wspólnie statki na tak zwanym Złotym Wybrzeżu (obecnie Ghana). Początkowo jednym z jego więźniów był Bartholomew Roberts, który został później sławnym piratem.

Dzięki swojemu urokowi osobistemu Davisowi udało się oszukać dowódcę należącego do Królewskiej Kompanii Afrykańskiej fortu w Gambii i przekonać go, że działa na tym terenie jako kaper. Zaprosił dowódcę na obiad, po czym porwał go dla okupu.

Jednak kiedy chciał wykonać tą samą sztuczkę na gubernatorze Wyspy Książęcej, ten przejrzał jego podstęp. Davis został zaproszony do fortu na rozmowę przy kieliszku wina. W drodze do fortu piraci zostali zaatakowani, a Davis zastrzelony. Bartholomew Roberts, który został wybrany jego następcą, zaatakował później wyspę w odwecie.
TYP: a3
0 0
Komentarze