TYP: a1

Sylwetki piratów - Emanuel Wynn

wtorek, 29 listopada 2011
Weronika Morys

Bandera Emanuela Wynna
Emanuel Wynn był francuskim piratem, który żył na przełomie XVII i XVIII wieku. Wynn jest przez wielu uważany za tego, kto pierwszy zawiesił piracką banderę zwaną “Jolly Roger” w takiej formie, która jest dobrze znana do dzisiaj. Flagę przedstawiającą czaszkę, skrzyżowane piszczele oraz klepsydrę, używał już około roku 1700. Znajdująca się na banderze symbolizująca upływ czasu klepsydra, miała wskazywać jego ofiarom, że tylko szybkie poddanie się pozwoli im ocalić życie.


Wynne rozpoczął swoją piracką karierę łupiąc angielskich kupców u wybrzeży amerykańskiej prowincji Carolina pod koniec XVII wieku. Później zmienił rejon działań na rzecz bardziej dochodowych Karaibów, atakując statki angielskie i hiszpańskie. W kronikach Admiralicji Brytyjskiej znajduje się informacja o konfrontacji, do jakiej doszło w okolicy Wysp Zielonego Przylądka, pomiędzy statkiem Wynna a HMS Pool, dowodzonym przez kapitana Johna Cranby. Cranby ścigał Wynna do zatoczki na wyspie Brava, jednak piratowi udało się uciec.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 12 July

W regatach Chicago-Mackinac Race 2003 wystartował najnowszy nabytek chicagowskiej Polonii - jacht "Błyskawica" (Lightning). Biorąc udział w wyścigu w klasie Open "Błyskawica" po przeliczeniu zajęła I-sze miejsce wyprzedzając największy i najszybszy jacht
sobota, 12 lipca 2003
S/y "Polonez" z Kpt. Krzysztofem Baranowskim minął metę regat TARS 1972 jako dwunasty jacht (czas 30 dni, 16 godzin, 55 minut).
środa, 12 lipca 1972
W Gdańsku zwodowano jacht "Konstanty Maciejewicz"; w pierwszy rejs wyruszył na trasę wokół Ameryki Południowej z przejściem Przylądka Horn ze wschodu na zachód.
poniedziałek, 12 lipca 1971
Umieszczenie "Victory" w suchym doku w Portsmouth.
środa, 12 lipca 1922