TYP: a1

Sylwetki piratów - Christopher Condent

wtorek, 9 sierpnia 2011
Weronika Morys

Piracka flaga Christophera Condenta.
Autor: WarX
Christopher Condent żył w latach 1690-1770. Urodził się w Plymouth w Devonshire. Był pierwszym piratem, który przeniósł się z Bahamów w region Afryki - w jego ślady poszedł później między innymi Edward England. W bujnym życiorysie Condenta można znaleźć wątki pełne przemocy, torturowania więźniów, a nawet... związane z kanibalizmem.

Działając początkowo w regionie Ameryki Środkowej, wraz ze swoją załogą opuścił New Providence na Bahamach w 1718 roku, kiedy gubernatorem wyspy został Woodes Rogers. W czasie przeprawy przez Ocean Atlantycki jeden z członków załogi, nad którym się znęcano zagroził, że wysadzi prochownie statku. Condent szybko wskoczył do luku i strzelił mu w twarz. Rzekomo załoga pokroiła jego ciało na kawałki, a Condent rozciął mu brzuch, wyrwał serce, ugotował i zjadł.

Podczas dalszego rejsu piraci zdobyli statek handlowy. Mniej więcej połowa załogi odpłynęła, a pozostali wybrali Condenta na kapitana. Na Wyspach Zielonego Przylądka Condent i jego ludzie zdobyli portugalski statek wyładowany winem, eskadrę małych statków oraz holenderski statek wojenny. Condent zatrzymał statek wojenny i nazwał go “Flying Dragon”. Pożeglował na nim do wybrzeży Brazylii, gdzie przejmował kolejne statki, nie stroniąc od torturowania więźniów, którym kazał odcinać uszy i nosy.

Największe łupy zdobył jednak Condent, kiedy dotarł do wybrzeży Afryki. W czerwcu lub lipcu 1719 roku dopłynął do Madagaskaru. Podczas pobytu na Sainte-Marie zwerbował część dawnej załogi pirata i korsarza Johna Halsey’a. Przez kolejny rok grasował w okolicach wybrzeża Oceanu Indyjskiego i Morza Czerwonego. W 1720 roku w pobliżu Bombaju Condent i jego załoga zdobyli ogromny arabski statek, wyładowany po brzegi skarbami i kosztownościami o wartości około 150 000 funtów. Żeby nie rozwścieczyć Kompanii Wschodnioindyjskiej, załoga Condenta miała tym razem przykazane nie robić krzywdy załodze ani pasażerom.

Następnie Condent i jego załoga wrócili na wyspę Saint-Marie i podzielili łup. Każdemu z nich przypadło po około 2000 funtów. Condent i czterdzieści innych członków jego załogi popłynęli na wyspę Bourbon, gdzie negocjowali z gubernatorem poddanie się francuskim władzom. Po ułaskawieniu około dwudziestu z nich osiedliło się na wyspie, ale Condent ożenił się ze szwagierką gubernatora, wyjechał do Francji, a następnie osiadł wraz z żoną w Bretanii i został zamożnym kupcem.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 May

Zginął Kapitan Zbigniew Werpechowski; wypłynął w swój ostatni rejs na s/y "Wanda", w czasie trudnych warunków pogodowych, na Głębi Bornholmskiej wypadł za burtę, a poszukiwania nie przyniosły rezultatu.
piątek, 23 maja 1975
Z afrykańskiego portu Safi wystartowała trzcinowa tratwa "Ra" pod dowództwem Thora Heyerdahla z zamiarem przepłyniecia Atlantyku, w celu potwierdzenia tezy, że na takich łodziach możliwa była migracja ludów w dawnych czasach. Niestety załoga musiała opuśc
piątek, 23 maja 1969
Do II Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy wystartowało 15 zawodników. Regaty wygrał Eric Tabarly na s/y "Pen Duick II" (czas zwycięzcy to 27 dni, 3 godziny i 56 minut).
sobota, 23 maja 1964
"Team New Zealand" wygrywa z "Desdafio Espanol" piąty wyścig w półfinale Louis Vuitton Cup w Walencji i awansuje do finału rywalizacji.
środa, 23 maja 2007
Statek szkolny "Lwów" wyrusza z Gdańska w pierwszy oceaniczny rejs.
środa, 23 maja 1923
Na Madagaskarze ginie Maurycy Beniowski, polski żołnierz i żeglarz; zesłany na Kamczatkę uprowadził statek żeglując na południe Azji, skąd w imieniu Francji dokonuje podboju Madagaskaru i zostaje jego władcą. Zmuszony do powrotu do Europy, następnie wyjec
wtorek, 23 maja 1786