TYP: a1

Waldemar Szwoch "Leśnego Zwierza morskie opowieści"

sobota, 16 sierpnia 2014
MZ

Ten nieco dziwny tytuł wymaga wyjaśnień, które jednocześnie przedstawią genezę powstania tej książki. Otóż od 2003 roku do polskich marynarzy pracujących pod różnymi banderami dociera internetowa gazetka rozsyłana e-mailowo. Redaguje ją jeden człowiek, emerytowany dziennikarz znany jako „Gargamel”.

To właśnie w tej gazetce zaczęły się ukazywać krótkie opowiadania sygnowane pseudonimem „Leśny Zwierz”. Marynarz to praktykujący, toteż teksty dotyczą życia na morzu, są tu anegdoty, zabawne historyjki i sporo wspomnień zamkniętych w krótkie formy, jednak zawsze opatrzone celną pointą. To co cechuje te opowiastki, to przede wszystkim świetne poczucie humoru, okraszone szczyptą ironii. Jest w tym coś z ducha „borchardtowskiego”. Tym łatwiej można te związki z twórczością legendarnego autora „Znaczy Kapitana” dostrzec, gdyż spora część wspomnień „Leśnego Zwierza” dotyczy pobytu w „Szkole Morskiej” i rejsów na „Darze Pomorza”, tyle tylko, że odbytych w latach siedemdziesiątych, czyli stosunkowo niedawno.

Ale nie tylko sztubackie czasy stały się kanwą snutych opowieści. Tematem kolejnych są różne statki, zarówno pływające pod polskimi jak i obcymi barwami, na których przyszło autorowi pracować, a raczej spotkani tam ludzie i związane z nimi wydarzenia. Wszystko to zapisane lapidarnie, ale ze swadą cechującą znakomitego gawędziarza. To świetnie wpisuje się w tradycję spotkań tawernianych przy kieliszku rumu, gdzie prawdziwi „wilcy morscy” relacjonują swoje przygody. Myślę, że książeczka ta może śmiało stanąć na półce każdego miłośnika dobrej marynistycznej literatury.Waldemar Szwoch „Leśnego Zwierza morskie opowieści”

Wydawnictwo Novae Res 2014

Stron: 180

Cena: 24 zł.


 
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 June

Zmarł Kazimierz Klimaszewski, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, zasłużony działacz żeglarski, współzałożyciel Klubu Morskiego PTTK "Bryza", był jego pierwszym komandorem.
wtorek, 4 czerwca 1974
Zakończenie pierwszych załogowych regat dookoła świata Whitbread. Regaty w klasyfikacji wygrał jacht "Sayula II" (kpt. Ramon Carlin), chociaż pierwszy na mecie był "Great Britain II" (kpt. Chay Blyth). W regatach uczestniczyły polskie jachty "Otago" (kpt.
wtorek, 4 czerwca 1974
Na rafie w odległości 38 Mm od Australii tonie "Batavia".
poniedziałek, 4 czerwca 1629