TYP: a1

Waldemar Szwoch "Leśnego Zwierza morskie opowieści"

sobota, 16 sierpnia 2014
MZ

Ten nieco dziwny tytuł wymaga wyjaśnień, które jednocześnie przedstawią genezę powstania tej książki. Otóż od 2003 roku do polskich marynarzy pracujących pod różnymi banderami dociera internetowa gazetka rozsyłana e-mailowo. Redaguje ją jeden człowiek, emerytowany dziennikarz znany jako „Gargamel”.

To właśnie w tej gazetce zaczęły się ukazywać krótkie opowiadania sygnowane pseudonimem „Leśny Zwierz”. Marynarz to praktykujący, toteż teksty dotyczą życia na morzu, są tu anegdoty, zabawne historyjki i sporo wspomnień zamkniętych w krótkie formy, jednak zawsze opatrzone celną pointą. To co cechuje te opowiastki, to przede wszystkim świetne poczucie humoru, okraszone szczyptą ironii. Jest w tym coś z ducha „borchardtowskiego”. Tym łatwiej można te związki z twórczością legendarnego autora „Znaczy Kapitana” dostrzec, gdyż spora część wspomnień „Leśnego Zwierza” dotyczy pobytu w „Szkole Morskiej” i rejsów na „Darze Pomorza”, tyle tylko, że odbytych w latach siedemdziesiątych, czyli stosunkowo niedawno.

Ale nie tylko sztubackie czasy stały się kanwą snutych opowieści. Tematem kolejnych są różne statki, zarówno pływające pod polskimi jak i obcymi barwami, na których przyszło autorowi pracować, a raczej spotkani tam ludzie i związane z nimi wydarzenia. Wszystko to zapisane lapidarnie, ale ze swadą cechującą znakomitego gawędziarza. To świetnie wpisuje się w tradycję spotkań tawernianych przy kieliszku rumu, gdzie prawdziwi „wilcy morscy” relacjonują swoje przygody. Myślę, że książeczka ta może śmiało stanąć na półce każdego miłośnika dobrej marynistycznej literatury.



Waldemar Szwoch „Leśnego Zwierza morskie opowieści”

Wydawnictwo Novae Res 2014

Stron: 180

Cena: 24 zł.


 
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932