TYP: a1

Wiesław Cybulski "Desire"

sobota, 20 września 2014
MZ

Nie kryję, że od lat czekam na książkę, która zgrabnie połączy przygodę żeglarską z obyczajową historią. Oczywiście dobrze by było gdyby fabuła takiej opowieści toczyła się na akwenie nieźle nam znanym, czyli na Morzu Bałtyckim. Co jeszcze jest potrzebne – wyraziste postaci i oczywiście jakiś konflikt, bo to wzmacnia emocje. Dołożyć do tego trzeba sztormową pogodę i trochę niebezpiecznych wydarzeń jakie szykuje żegluga i nieokiełznana przyroda.


Trochę te moje wymagania przypominają przepis na sycącą zupę. To prawda, jednak w tym wypadku może to być receptura albo na soczystą, znakomitą i smakowitą potrawę, ale także może z tego wyjść danie niezbyt strawne, bowiem tak zwany diabeł tkwi w szczegółach. Przekładając to na literaturę, można w skrócie powiedzieć, że albo powstanie rzecz do czytania, lepsza lub gorsza, a jedynie w sporadycznych wypadkach może zdarzyć się cud i będziemy mieli do czynienia z kawałkiem wybitnej literatury.


Jak jest w wypadku tej książki? Otóż pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę to fakt, iż autor zna się na żeglarstwie i to żeglarstwo praktykuje. Najbardziej złośliwa i malkontencka osoba nie znajdzie tu materiału dla szyderstw. Wszystko się zgadza, nie ma wpadek, nie pojawiają się bzdury i niezręczności, które natychmiast demaskują laika. To niewątpliwa zaleta. Zaleta druga to opis trasy jaką przebywał jacht „Desire”. W tym wypadku również mamy do czynienia z kompetencją autora, najwyraźniej pływał po tym akwenie i dobrze poznał miejsca jakie w opowieści się pojawiają. Świadczą o tym drobiazgi i szczegóły, o których nie można wiedzieć, jeśli się ich nie poznało z autopsji. Tak, należy podkreślić wiarygodność i barwność tych fragmentów książki.


Jak wiadomo nie ma lepszego sprawdzianu związku dwojga ludzi niż umiejscowienie ich na jachcie. A jeśli takich par będzie więcej, na przykład dwie to i emocji przybędzie. Tak też mamy w wypadku tej opowieści. Niestety, właśnie ten wątek historii wypada w sumie nieco blado trącąc pewnym schematyzmem, do tego dialogi miejscami trącą sztucznością.


Ale co tam! I tak mamy do czytania z długo oczekiwanym czytadłem dla żeglarzy i nie tylko.


Wiesław Cybulski „Desire”

Wydawnictwo Novae Res 2014

Stron: 306

Cena: 33 zł.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 12 July

W regatach Chicago-Mackinac Race 2003 wystartował najnowszy nabytek chicagowskiej Polonii - jacht "Błyskawica" (Lightning). Biorąc udział w wyścigu w klasie Open "Błyskawica" po przeliczeniu zajęła I-sze miejsce wyprzedzając największy i najszybszy jacht
sobota, 12 lipca 2003
S/y "Polonez" z Kpt. Krzysztofem Baranowskim minął metę regat TARS 1972 jako dwunasty jacht (czas 30 dni, 16 godzin, 55 minut).
środa, 12 lipca 1972
W Gdańsku zwodowano jacht "Konstanty Maciejewicz"; w pierwszy rejs wyruszył na trasę wokół Ameryki Południowej z przejściem Przylądka Horn ze wschodu na zachód.
poniedziałek, 12 lipca 1971
Umieszczenie "Victory" w suchym doku w Portsmouth.
środa, 12 lipca 1922