TYP: a1

Mariusz Borowiak "Zabójcy U-Bootów"

sobota, 1 lutego 2014
MZ

Oficyna wydawnicza Alma-Press, do tej pory oferująca książki poświęcone żeglarstwu, rozszerzyła swoją ofertę. I tak obok podręczników, przewodników, czy też opowieści snutych przez wybitnych żeglarzy, pojawiły się nowe tytuły tworzące serię „Nieznane oblicza historii”. 


Mam nadzieję, że ta dywersyfikacja produkcji nie jest spowodowana faktem coraz mniejszego zainteresowania słowem pisanym wśród żeglarzy, lecz wynika z chęci wkroczenia na nowe obszary i zdobycia kolejnych czytelniczych kręgów.


Książka, o której będzie mowa, mieści się w obrębie określenia „marynistyka” i myślę, że chętnie sięgną po nią osoby, dla których lektura takich klasyków jak „Okrutne morze” Monsarrata i „Okręt” Buchheima pozostawiła niezatarte wrażenie. Wrażenie, które przerodziło się w chęć dowiedzenia się więcej, poznania historii bezlitosnych zmagań na Atlantyku podczas II Wojny Światowej. Autor uznawany jest za wybitnego znawcę tematyki wojenno-morskiej, możemy zatem założyć, że otrzymujemy dzieło kompetentne. Nie jest to oczywiście rzecz łatwa w czytaniu, w końcu to praca historyczna, a nie powieść przygodowa. Ale lekturę ułatwiają i ubarwiają liczne fotografie oraz ujęte w ramki, krótkie artykuły wplecione w tekst, omawiające niektóre fakty, zjawiska i wydarzenia.


Osobny rozdział poświęcony jest Polskim zabójcom U-Bootów. Na koniec jedna uwaga – jak na pracę historyczną, nawet przy założeniu, że jest to rzecz popularna, zaskakuje brak indeksu osób oraz jednostek.


Mariusz Borowiak „Zabójcy U-Bootów” - Bitwa o Atlantyk 1939-1945

Oficyna Wydawnicza Alma-Press 2013

stron: 470

cena: 55 zł

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877