TYP: a1

Polskie wybrzeże Bałtyku

piątek, 16 marca 2018
Monika Frenkiel

To smutne, że wybrzeża naszych sąsiadów, już nie mówiąc o Chorwacji są znane polskim żeglarzom znacznie lepiej niż wybrzeże Bałtyku. Dlatego też, jako wielbicielka polskiego morza przedstawiam książkę Marcina Palacza „Polskie wybrzeże Bałtyku”.

To pierwsza tak wyczerpująca publikacja o przystaniach polskich wód morskich. Autor, który swoja przygodę z Bałtykiem zaczął w 2005 roku pisząc książkę bazował na informacjach, które były mu potrzebne a często trudno dostępne podczas pierwszych wypraw.  Stara się przy okazji odpowiadać na pytania, jakie zadaje sobie żeglarz przestawiający się z Mazur na Bałtyk (chociaż, jak podpowiada doświadczenie, zamiast Bałtyku częściej wybiera się Chorwację). Wszystko oparte jest o własne doświadczenia, bo lata 2016-17 autor spędził na penetrowaniu polskiego wybrzeża i jak sam twierdzi, „był wszędzie”. Dane zebrane w czasie rejsów dodatkowo sprawdził i uaktualnił przed oddaniem do druku.

Najważniejszym kryterium pracy autora była użyteczność informacji i zgodność ze stanem faktycznym. W efekcie znajdziemy w książce opisy 81 przystani, zaczynając od Nowego Warpna na Zalewie Szczecińskim przy granicy niemieckiej aż po Nową i Starą Pasłękę na Zalewie Wiślanym, tuż przy granicy rosyjskiej. Znajdziemy w książce plany portów, oznakowania, współrzędne geograficzne, instrukcje nawigacyjne, warunki postoju w przystaniach, dostępną infrastrukturę, opłaty oraz wszelkie możliwe namiary, internetowe i telefoniczne umożliwiające kontakt z obsługa przystani, służbami portowymi i firmami świadczącymi usługi dla żeglarzy. To nie wszystko, bo autor opisy akwenów poprzedza dość obszernym rozdziałem ogólnym, w którym znajdziemy omówienia dostępnych map wybrzeża Bałtyku, procedury łączności, obowiązki i obyczaje dotyczące zgłoszenia wejść do portów i wyjść, wreszcie prognozy pogody, ostrzeżenia nawigacyjne, służby ratownicze i medyczne. Tych, którzy lubią nie tylko pływać, ale i zwiedzać, powinny zadowolić zawarte w książce informacje turystyczne. Jako ciekawostkę warto podać, że znajdziemy w książce ok. 300 przydatnych w czasie rejsu numerów telefonów.

Podstawą  informacji nawigacyjnych zawartych w książce są  dane podstawie pochodzące z Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej.

 

Tytuł: „Polskie wybrzeże Bałtyku”

Autor: Marcin Palacz

Wydawnictwo Nautica

Książka dostępna jest w sklepie internetowym Wydawnictwa Nautica 

 

 

Tagi: locja, Bałtyk, porty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 marca

Pod dowództwem Kpt. Jana Ludwiga wypłynął w rejs dookoła świata "Zawisza Czarny".
niedziela, 19 marca 1989
Wypadł za burtę i utonął Rob James, jeden z największych żeglarzy naszych czasów, mąż znanej samotniczki oceanów Naomi James.
sobota, 19 marca 1983
Po odbudowie kadłuba starej szalupy żaglowo-motorowej zwodowano s/y "Zjawa", która później służyła Władysławowi Wagnerowi w jego rejsie dookoła świata.
sobota, 19 marca 1932